Artykuł sponsorowany Grzałki patronowe i ich szerokie zastosowanie

Grzałki patronowe i ich szerokie zastosowanie

Producenci sprzętów gospodarstwa domowego, a także firmy przemysłowe często wykorzystują podczas stosowanych procesów wysokie temperatury. Aby je osiągnąć, stosuje się różne typy grzałek i elementów grzejnych, z których jednym z najpopularniejszych rodzajów są grzałki patronowe. Zobacz, czym się charakteryzują i jakie są inne rodzaje grzałek stosowanych powszechnie w przemyśle.

Rodzaje gałek elektrycznych

Najczęściej stosowanym w celach przemysłowych rodzajem grzałek są grzałki elektryczne, o szerokim zastosowaniu w wielu dziedzinach przemysłu. Wyróżniamy wiele typów grzałek elektrycznych, w tym:

  • grzałki ceramiczne,
  • grzałki opaskowe,
  • grzałki patronowe,
  • grzałki płaskie,
  • grzałki rurkowe,
  • grzałki zwojowe.
  • spiralne elementy grzejne.

Szeroki wybór różnego typu grzałek, a także sprawdzonych rozwiązań z dziedziny grzejnictwa elektrycznego znajdziesz w ofercie firmy Yando. W asortymencie tego producenta grzałek odnajdziesz także elementy konstrukcyjne niezbędne do produkcji oraz remontach grzałek.

Czym są grzałki patronowe?

Grzałki patronowe, to specyficzny typ grzałek elektrycznych charakteryzujący się zdolnością emisji dużej ilości ciepła na niedużej powierzchni. Z powodu swoich specyficznych właściwości znalazły zastosowanie przy ogrzewaniu ciał stałych, głównie metali, ale również cieczy i niektórych gazów.

Wkład patronowy, bo tak inaczej nazywamy tego rodzaju grzałkę, ma niewielkie wymiary, jednak jego specyficzna budowa i specjalna konstrukcja umożliwiają mu łatwe przewodzenie powstałego ciepła oraz szybkie nagrzewanie. Dzięki temu grzałki te nagrzewają się bardzo równomiernie.

Grzałka patronowa zbudowana jest z elementu grzejnego oraz rury osłonowej, zwanej inaczej płaszczem grzałki. Element grzejny to spirala wykonana z drutu oporowego oraz ceramiki ogniotrwałej, uzupełniona tlenkiem magnezu, pełniącym rolę izolatora. Rura osłonowa, grzałki wykonana jest z metalu - najczęściej z żaroodpornej stali nierdzewnej lub mosiądzu. Grzałki patronowe mają zasilanie jednostronnie, co upraszcza ich instalację w urządzeniu.

Grzałki patronowe maja średnice od 6mm do 25mm i obciążenia powierzchniowe, w zależności od warunków pracy, do 25 W/cm².

Dzięki odpowiedniemu doborowi materiałów, z jakich wykonane są grzałki patronowe, urządzenia te są odporne na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć, działania chemiczne, wysoka temperatura i ciśnienie. Grzałki te są także niezwykle  odporne na korozję.

Szerokie zastosowanie grzałek patronowych

Grzałki patronowe stosowane są tam, gdzie wymagana temperatura pracy jest w granicach 400 - 750°C, a także w miejscach o ciężkich warunkach, takich jak występowanie: wibracji, wstrząsów, częste przeciążenia. Grzałki takie mogą być narażane także na wilgoć i mogą ogrzewać różnego rodzaju oleje.

Z tego względu grzałki patronowe mają swoje zastosowanie najczęściej w:

  • przemyśle tworzyw sztucznych – ogrzewają formy gorącokanałowe, ustniki i dysze wtryskarek, stemple do wytłaczania, pieczętowania oraz zgrzewania w maszynach pakujących;
  • przemyśle motoryzacyjnym - osuszacze i ogrzewacze w układach hamulcowych; podgrzewacze głowic i misek olejowych silników wysokoprężnych
  • przemyśle drzewnym – stosuje się je w stemplach do wypalania, a także rozpylaczach lakieru oraz farb;
  • przemyśle obuwniczym – znalazły zastosowanie w prasach wulkanizacyjnych, ogrzewaczach form i wytłaczarkach;
  • budowie maszyn oraz urządzeń przemysłowych –  na przykład      maszyny drukarskie i introligatorskie, a także nawijarki do uzwojeń.

Sprawdzają się także w technice medycznej i laboratoryjnej, przemyśle odlewniczym, a nawet lotniczym.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas