Artykuł sponsorowany Grubościomierze w praktyce. Przykłady zastosowań

Grubościomierze w praktyce. Przykłady zastosowań

Przyrządy pomiarowe są niezbędnymi narzędziami w pracy wielu osób – wręcz stanowią jej fundament, ponieważ nawet najbardziej doświadczony fachowiec, zajmujący się mierzeniem, nie oceni niczego „na oko”. Potrzebna jest dokładność – często co do milimetra. Jednymi z przyrządów pomiarowych są grubościomierze, które (jak wskazuje sama nazwa) pomagają w mierzeniu grubości przedmiotu. Zobacz zatem, do czego się je stosuje.


W jakich sytuacjach pomocne są grubościomierze?

Grubościomierze to przyrządy pomiarowe pozwalające na dokładne sprawdzenie wymiarów, a konkretnie grubości, danego elementu. Do czego może nam się przydać ten przyrząd? Dzięki niemu sprawdzimy grubość części, której kopię chcielibyśmy wykonać, sprawdzimy też np. stopień zużycia danego elementu. Grubościomierze wykorzystywane są również do sprawdzania, czy produkowana część jest zgodna z założeniami projektowymi. Grubościomierze mogą służyć do pomiaru grubości materiałów takich jak: blacha, guma, włóknina, tekstylia czy szkło. Znajdują zastosowanie w przemyśle: w obróbce metali, produkcji folii, papieru, tworzyw sztucznych. Spotkamy je w laboratoriach. Przydają się także w warsztatach, gdzie wykorzystywane są np. w celu zwymiarowania brakującego fragmentu maszyny, który chcemy dorobić.


Rodzaje grubościomierzy

Grubościomierze mogą występować w wersji stacjonarnej lub przenośnej, a także elektronicznej lub analogowej (zegarowej). Różnią się głębokością pomiaru oraz dokładnością (znajdziemy takie o dokładności do 0,1 mm, ale i takie, które mierzą grubość z dokładnością do 0,001 mm). Standardowe grubościomierze mechaniczne zbudowane są z dwóch elementów – ruchomego wrzeciona i nieruchomego kowadełka, pomiędzy którymi umieszcza się mierzony materiał. Kiedy między wrzecionem a kowadełkiem nie znajduje się żaden przedmiot, na skali miernika widoczne jest zero. Oddalanie się wrzeciona od kowadełka powoduje obrót wskazówki miernika i umożliwia odczytanie wyniku (w przypadku grubościomierz elektronicznego - na wyświetlaczu). Innym rodzajem grubościomierzy są przyrządy magnetyczne. Określają one grubość danego elementu poprzez zmierzenie siły, z jaką element podłoża magnetycznego przyciągany jest przez magnes. Siła ta zależy od grubości materiału, jaki znajduje się między podłożem a magnesem. Trzecim rodzajem grubościomierzy są te, badające grubość materiałów za pomocą fal ultradźwiękowych. Dokonują one pomiaru prędkości rozchodzenia się podłużnej fali ultradźwiękowej w materiale i porównując ją z charakterystyką rozchodzenia się fal w tego typu substancji, określają grubość badanego elementu.


Gdzie kupić profesjonalne przyrządy pomiarowe?

Grubościomierze znajdziemy w ofercie firm takich jak Venture. Na uwagę zasługują urządzenia pomiarowe japońskiej firmy Mitutoyo, która działa od ponad 80 lat i jest liderem w swoim kraju w dziedzinie przyrządów pomiarowych.

Wybierając grubościomierze oraz inne przyrządy pomiarowe, warto zwrócić uwagę na:

  • ich markę – wspomniane powyżej japońskie narzędzia i urządzenia to doskonały przykład wysokiej klasy wykonania, która gwarantuje precyzję pomiarów,
  • zakres realizowanych pomiarów – osoby potrzebujące grubościomierzy do wykonywania zadań profesjonalnych mogą potrzebować przyrządów z szerszą lub bardziej precyzyjną skalą,
  • zgodność z obowiązującymi na terenie UE normami pomiarowymi.

W razie wątpliwości zakup warto skonsultować z dystrybutorem – ekspert podpowie, który przyrząd sprawdzi się najlepiej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas