Artykuł sponsorowany Gdzie znajdują zastosowanie łożyska ślizgowe z materiału DU?

Gdzie znajdują zastosowanie łożyska ślizgowe z materiału DU?

Łożyska ślizgowe to bardzo szeroka grupa produktów, które znajdują zastosowanie nie tylko w przemyśle ciężkim. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej łożyskom ślizgowym z materiału DU, który jest jednym z najpopularniejszych materiałów na tuleje i łożyska ślizgowe właśnie. Opowiemy, w czym tkwi fenomen tego materiału i o zastosowaniu łożysk ślizgowych z DU.

Materiał DU – kompozyt PTFE na bimetalicznej taśmie stalowej

Najpopularniejszym materiałem na tuleje i łożyska ślizgowe, najdłużej funkcjonującym na rynku i tym, który ciągle nie myśli odejść na emeryturę, jest materiał DU z oferty firmy FPM IN-BEAR z Gdyni. Jest to kompozyt PTFE z Pb; struktura łożysk ślizgowych z materiału DU to warstwa ślizgowa z kompozytu PTFE z Pb na spieku brązu cynowego, na taśmie stalowej. Firma IN-BEAR oferuje tuleje cylindryczne, tuleje kołnierzowe, podkładki oporowe i taśmy z tego materiału i nie tylko zresztą. Wykorzystanie doskonałych własności ślizgowych PTFE (głównie niskiego współczynnika tarcia), stabilności temperaturowej oraz nośności stali, spowodowało powstanie interesującego materiału ślizgowego, przenoszącego całkiem spore obciążenia, a przy tym często w ogóle niewymagającego smarowania. Warto jednak zaznaczyć, że materiał DU może być smarowany olejem. Nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Jako cechy charakterystyczne łożysk ślizgowych z materiału DU warto dodać niewykazywanie płynięcia na zimno pod obciążeniem, rozszerzalność termiczną równoległą do powierzchni górnej i niezwykle małe zjawisko drgań.

Zastosowanie łożysk ślizgowych z materiału DU

Własności chłodzące olejów i wody (w przypadku wersji materiału na taśmie brązowej – DU-B) spowodowały znaczne rozszerzenie możliwości zastosowana łożysk ślizgowych z materiału DU. Tuleje cylindryczne, kołnierzowe, podkładki oporowe i płyty oferowane są zgodnie z międzynarodowymi normami w postaci gotowych produktów wg bardzo gęstego typoszeregu. Jeśli jednak klient potrzebuje nietypowego wymiaru, to producent chętnie rozpatrzy realizację takiego zamówienia. Praktycznie w każdej dziedzinie przemysłu znajdziemy zastosowanie dla elementów z materiału DU. Tuleje łożyskowe i podkładki z materiału DU/DU-B pracują zarówno w przemyśle ciężkim (choć muszą być zabezpieczone przed dostępem zanieczyszczeń), spożywczym, medycznym, samochodowym, automatyce, hydraulice i wielu, wielu innych branżach, płyty i taśmy znajdują zastosowanie w obrabiarkach, wtryskarkach, a nawet mostach. Istniejący od ponad 60 lat materiał doczekał się już następcy w postaci materiału typu DP4, ale o tym napiszemy innym razem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas