
Filtry węglowe co to jest?
PrzemysłFiltry węglowe to nic innego jak węgiel aktywny umieszczony w obudowie. Węgiel aktywny ma zdolności pochłaniania szkodliwych substancji z powietrza, wody czy różnych substancji. Mogą mieć formę kaset wypełnionych włókniną węglową. Węgiel aktywny może być w formie granulatu zamkniętego w skrzyni. Na rynku występują również połączenia tych form. Z filtrów węglowych korzystają różne gałęzie przemysłu od spożywczego, przez motoryzacyjny, na chemicznym kończąc.
Czym jest węgiel aktywny?
Węgiel aktywny to węgiel jako pierwiastek. Ma budowę bardzo porowatą, więc posiada wysokie zdolności absorpcyjne. Może pochłaniać duże ilości substancji chemicznych. Węgiel aktywny powstaje w procesie aktywowania. Do wyrobu węgla aktywnego wybiera się surowce o wysokiej zawartości węgla. Są to:
- węgiel brunatny
- drewno
- torf,
- łupiny kokosa
- pestki
Proces aktywacji węgla polega na działaniu zwiększonego ciśnienia oraz gazu na surowiec, w warunkach podwyższonej temperatury i bez dostępu tlenu.
Gdzie najczęściej stosuje się filtry węglowe?
Filtry węglowe są najczęściej stosowane w oczyszczaczach powietrza. Węgiel aktywny zawarty w tego rodzaju filtrach musi mieć odpowiednią granulację, aby mógł prawidłowo spełniać swoją funkcję. Obudowa filtra musi zapewniać optymalne rozłożenie granulek na całej powierzchni filtra. Dzięki czemu przepływające powietrze ma z nimi kontakt na większej płaszczyźnie. Filtry węglowe Moton występują w różnych postaciach. Często w oczyszczaczach powietrza występują filtry zintegrowane, np. filtry HEPA są wypełnione węglem aktywnym i stanowią jeden moduł. Dzięki temu jednocześnie filtrują gazy i cząsteczki stałe. Takie oczyszczacze powietrza warto stosować w domu, jeśli mieszka się w mieście, gdzie jest duży smog. Dzięki zintegrowanemu działaniu dwóch rodzajów filtrów w domu będzie czyste powietrze.
Dlaczego filtry węglowe stosuje się w oczyszczaczach powietrza?
Najważniejsze filtry stosowane w oczyszczaczach powietrza to filtry HEPA. Zaraz po nich występują filtry węglowe. Pochłaniają one gazowe zanieczyszczenia organiczne, których filtry HEPA nie pochłaniają. Te związki to:
- Lotne związki organiczne, które są dla człowieka bardzo toksyczne. Powstają między innymi podczas palenia papierosów, palenia się świec z parafiny itp.
- Odory, czyli specyficzne lotne związki organiczne. Pochodzą z naturalnych procesów rozkładu, czyli gnicia. Jest ich bardzo dużo wokół wysypisk śmieci, oczyszczalni ścieków itp. Są bardzo szkodliwe dla układu oddechowego człowieka.
Filtry węglowe ze względu na swoje właściwości, są wykorzystywane również w innych gałęziach przemysłu. Dobór i montaż filtrów zależy od specyfiki produkcji w danej firmie.