Artykuł sponsorowany Emulsje światłoczułe w metodzie sitodruku

Emulsje światłoczułe w metodzie sitodruku

Mimo długiej tradycji stosowania druku sitowego, ta technika drukarska wciąż cieszy się ogromną popularnością, szczególnie w zakresie tworzenia reklamowych materiałów wielkoformatowych. Do zalet sitodruku należy prostota i ekonomiczny charakter tej metody. Warto jednak zaznaczyć, że w procesie przygotowania do sitodruku wymagane jest zastosowanie specjalnych preparatów, w tym emulsji światłoczułych. Czym się one charakteryzują?

Do czego służą emulsje światłoczułe?

Zanim przejdziemy do opisania właściwości emulsji światłoczułych wykorzystywanych w metodzie sitodruku, warto bliżej przyjrzeć się tej technologii, by zrozumieć, na czym dokładnie polega rola omawianych preparatów. Jak sama nazwa wskazuje, najważniejszą rolę w technice sitodruku odgrywa sito w postaci specjalnej siatki nałożonej na ramę. Zakrywając poszczególne otwory w siatce, tworzy się szablon, przez który przeciskana jest farba. Dzięki temu uzyskuje się liczne plamy barwne działające na zasadzie pikseli na ekranie komputera, które tworzą gotowy obraz. Jak już wspomniano, przygotowanie szablonu polega na zakryciu wyznaczonych miejsc w sicie, przez które farba nie przedostanie się na podłoże. Do przygotowywania matryc wykorzystuje się różne metody i specjalistyczną chemię do druku, z czego istotną rolę odgrywają emulsje światłoczułe. Jak dokładnie to działa?

Emulsję światłoczułą nanosi się na siatkę, a następnie po wysuszeniu poddaje się ją promieniowaniu UV w wyznaczonych miejscach. - Tłumaczy przedstawiciel koncernu FUJIFILM Sericol Polska. - W ten sposób dochodzi do utwardzenia substancji i zablokowania otworów siatki. Pozostałe miejsca wyłączone z tego procesu, czyli nieutwardzone, mogą przepuszczać farbę. Dzięki temu powstaje gotowy szablon.

Rodzaje emulsji światłoczułych w sitodruku

Na rynku dostępne są różne rodzaje emulsji światłoczułych, które w zależności od specyfiki danego projektu można wykorzystać w technice sitodruku. Wyróżniamy emulsje fotopolimerowe, które wymagają krótszego naświetlania, dzięki czemu szybko dochodzi do ich pełnego utwardzenia. Innym rozwiązaniem są emulsje dwuazowe, gdzie składniki preparatu, czyli emulsję i uczulacz należy wymieszać ręcznie. Wymagają one nieco dłuższego utwardzania. Oprócz tego dostępne są również emulsje mieszane, czyli dwuazowo-fotopolimerowe. Wybór emulsji zależy od celu jej zastosowania. Wyróżniamy produkty przeznaczone m.in. do tworzenia plakatów czy billboardów. Odpowiednio dobrana emulsja światłoczuła to skuteczny sposób na stworzenie precyzyjnego i trwałego szablonu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas