Artykuł sponsorowany Ekonomiczne aspekty produkcji rotomouldingowej

Ekonomiczne aspekty produkcji rotomouldingowej

Rotomoulding, inaczej nazywany formowaniem rotacyjnym, to nowoczesna metoda produkcji przedmiotów z tworzyw sztucznych. Od kilku lat cieszy się ona coraz większą popularnością. Wynika to przede wszystkim z jej ekonomiczności, jest to bowiem metoda produkcji znacznie tańsza i szybsza niż inne. Jakie są ekonomiczne aspekty produkcji rotomouldingowej i dlaczego warto postawić właśnie na nią?

Produkcja rotomouldingowa – na czym polega?

Metoda rotomouldingu, stosowana przez wyspecjalizowane w tym firmy, takie jak np. koszaliński Rotolution – pozwala na bardzo dokładne prowadzenie prac związanych z obróbką tworzyw sztucznych oraz na wykonywanie nawet bardzo skomplikowanych detali. Doskonale sprawdza się do produkcji dużych wyrobów (o objętości większej niż 2 m3), dla których jest także najbardziej opłacalna finansowo. Jest to także metoda w pełni bezpieczna dla środowiska naturalnego, gdyż wiąże się z ograniczeniem ilości generowanych w procesie produkcyjnym odpadów.

Metoda rotomouldingu pozwala na wykonanie przedmiotów o dowolnym rozmiarze i kształcie. Koszt produkcji gotowych form, które służą do wytwarzania przedmiotów z tworzyw sztucznych, jest bardzo niski. Proces produkcji polega na wypełnieniu formy właściwą ilością materiału. Do wnętrza formy trafia on w postaci proszku lub granulatu, a następnie całość jest poddawana działaniu wysokiej temperatury przy wolnym ruchu obrotowym wokół prostopadłych osi formy. Następnie całość poddawana jest chłodzeniu. Po zakończeniu tego procesu forma jest otwierana, a gotowy produkt może być z niej wyjęty.

Dlaczego produkcja rotomouldingowa jest tak opłacalna?

Wytwarzanie gotowych artykułów z zastosowaniem metody formowania rotacyjnego opłaca się szczególnie przy wytwarzaniu dużych przedmiotów z tworzyw sztucznych. Koszt przygotowania gotowej formy służącej do produkcji przedmiotu o kubaturze powyżej 2 m3 jest bowiem znacznie niższy niż zastosowanie innych metod produkcyjnych. Ponadto, metoda ta pozwala na produkcję przedmiotów o dowolnych rozmiarach i kształtach, a niewielki koszt wytworzenia samych form sprawia, że produkcja nawet niewielkich ilości przedmiotów nadal pozostaje opłacalna. Metoda rotomouldingowa daje także możliwość dodania do formowanych artykułów metalowych elementów, przez co skraca się czas ich wytwarzania, a sam produkt staje się kompletny mniejszym nakładem sił. Warto także wiedzieć, że cały proces przebiega w ciśnieniu atmosferycznym, dzięki czemu wytwarzane produkty nie są narażone na zniekształcenia i naprężenia. Możliwe jest także produkowanie przedmiotów o cienkich ścianach przy znacznie mniejszym nakładzie finansowym niż ma to miejsce w przypadku innych metod.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas