Artykuł sponsorowany Drewno budowlane  jako wszechstronny materiał konstrukcyjny

Drewno budowlane jako wszechstronny materiał konstrukcyjny

Drewno jest jednym z najstarszych materiałów wykorzystywanych w budownictwie. Jest jednocześnie ekologicznym, uniwersalnym, a także jednocześnie tradycyjnym, technicznie zaawansowanym produktem. Drewno budowlane ma bardzo szerokie zastosowanie począwszy od konstrukcji budynków, a skończywszy na elementach wyposażenia wnętrz i przedmiotach użytkowych. Surowiec ten ma dużą wytrzymałość, dlatego warto przyjrzeć się bliżej jego właściwościom.

Charakterystyka drewna budowlanego

Drewno jest często wybieranie jako materiał budowlany, ze względu na bardzo dużą wytrzymałość i lekkość oraz niższą cenę w stosunku do stali. Poza tym, jest w pełni naturalne, odnawialne i przyjazne człowiekowi. Z powodzeniem nadaje się do wykonania konstrukcji szkieletowych dachów, jak i przedmiotów codziennego użytku. Odpowiednio zaimpregnowane i wysuszone drewno budowlane jest bardzo solidne i może przetrwać wiele lat w doskonałym stanie.

Drewno jest materiałem niejednorodnym, posiadającym szeroki zakres rozproszenia właściwości fizycznych i mechanicznych, zależnych nie tylko od samego gatunku, ale także od tempa wzrostu i warunków środowiskowych drzewa. Drewno budowlane jest powszechnie wykorzystywane do tworzenia wielu elementów konstrukcyjnych więźby dachowej (np. jako podpory czy bele), gdyż świetnie przenosi obciążenie pokrycia dachowego na budynek. Co więcej, materiał ten jest dobrym izolatorem termicznym i elektrycznym.

Drewno jako materiał budowlany

W przypadku surowca konstrukcyjnego jakim jest drewno, niezwykle ważne jest posiadanie odpowiedniej wilgotności, która powinna wynosić około 10-15%. Zbyt mokre będzie podatne na rozwój grzyba i pleśni, zaś za suche może ulegać szybkiemu łamaniu, nie spełniając odpowiednio swojej roli w budownictwie. Właściwości materiału zależą od gatunku drzewa. Drewno sosnowe idealnie sprawdza się przy wznoszeniu konstrukcji szkieletowych, gdyż tarcica sprężysta, miękka, a za razem wytrzymała. Z kolei dębowe, świerkowe i modrzewiowe jest również wykorzystywane jako elementy budowlane, ale częściej do produkcji mebli czy drzwi.

Decydując się na zakup wysokiej jakości drewna budowlanego, należy skorzystać z usług sprawdzonych tartaków, z długoletnim doświadczeniem, jak Interhas Dariusz Hasiec z Prudnika, który oferuje drewno najwyższej jakości z certyfikatami FSC, CE oraz ZKP. Tarcica przeznaczona do celów budowlanych musi pochodzić od zdrowych drzew, gdyż chore sęki i pęknięcia w strukturze drewna znacząco obniżają jego wytrzymałość. Aby zakwalifikować drewno jako budowlane, trzeba wykonać dokładne sortowanie. Poszczególne klasy wytrzymałości  surowca charakteryzowane są pod kątem odporności na zginanie i rozciąganie, a także sprężystości włókien.

Drewno budowlane świetnie nadaje się do budowy całych obiektów, jak domów, wiat czy garaży. Za zastosowaniem tego materiału do celów budowlanych, przemawia jego lekkość w porównaniu do konstrukcji stalowych, a także posiadanie właściwości anizotropowych, czyli możliwości dopasowywania się do zmian powstałych w skutek działań sił zewnętrznych i wewnętrznych (np. wiatr, praca elementów budynku).

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas