Artykuł sponsorowany Drewno akacjowe w pigułce

Drewno akacjowe w pigułce

Drewno akacjowe to surowiec, który pozyskuje się z robinii akacjowej, czyli drzewa potocznie nazywanego akacją. W Polsce ten gatunek zyskał dużą popularność także jako drewno opałowe, dlatego warto dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat. Czym charakteryzuje się drewno akacjowe? Kiedy i dlaczego warto wybrać je na opał? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

Drewno akacjowe – co je wyróżnia?

Z pewnością każdy z nas kojarzy wygląd robinii akacjowej, bowiem, tak jak wspomnieliśmy już o tym na samym początku, na terenie naszego kraju rośnie bardzo wiele drzew należących do tego gatunku. To, co wyróżnia w pozytywny sposób drewno akacjowe na tle innych gatunków drzew, to przede wszystkim jego wysoka kaloryczność, czyli inaczej mówiąc, duża wartość opałowa, która stanowi jedną z najistotniejszych kwestii decydujących o wyborze danego drewna na opał.

W porównaniu do innych gatunków pod względem kaloryczności akacjowe drewno plasuje się blisko dębu i buku, jednak ma ono nad nimi znaczącą przewagę w postaci szybszego przyrostu masy drzewnej. To z kolei oznacza, iż wybór drewna z robinii akacjowej oznacza także bardzo ekologiczne rozwiązanie. Warto jednak w tego typu surowce zaopatrywać się u sprawdzonych dostawców takich, jak firma Łamacz z Cieszyna.

Zalety i wady drewna akacjowego w kontekście materiału opałowego

Jeśli chodzi o zalety drewna akacjowego jako materiału opałowego, to warto tu wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy, dzięki której drewno z grochodrzewu (to inna oficjalna nazwa robinii akacjowej) niejako góruje nad wspomnianym dębem i bukiem, a mianowicie o jego znacznie szybszym schnięciu. Ponadto, oprócz wspomnianego szybkiego przyrostu masy drewno akacjowe cechują także świetne zdolności przystosowawcze i wytrzymałość na działanie różnych, niesprzyjających czynników. Jest ono bowiem w stanie rosnąć nawet w najgorszej jakości glebie, a dzieje się tak za sprawą zdolności do symbiozy z bakteriami Rhizobium, co zasila je oraz daną glebę w niezbędny tu azot.

Grochodrzew to także dość długowieczna roślina, bowiem przy odpowiedniej pielęgnacji jest on w stanie dożyć nawet 100 lat. Ten rodzaj drewna posiada jednak także kilka wad, które z kolei nie muszą nas od razu odstraszać, zwłaszcza, gdy pozyskujemy gotowe, obrobione drewno akacjowe na opał. Mowa tu bowiem o takich minusach jak duża zawartość spękanej kory (powyżej 20 %), a także dość duża trudność w pozyskaniu tego rodzaju drewna z uwagi na dużą ilość pokrywającej robinię akacjową cierni.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas