Materiał Partnera Do czego wykorzystuje się opakowania blistrowe?

Do czego wykorzystuje się opakowania blistrowe?

Na rynku są dostępne różne rodzaje opakowań, których używa się w zależności od wymagań danego produktu dotyczących przechowywania. Można je podzielić na przykład pod względem formy czy tworzywa, z którego są wykonane. Przykładem są opakowania blistrowe występujące w dosyć charakterystycznej postaci. Jakie są ich cechy oraz gdzie się je stosuje? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

Charakterystyka opakowań blistrowych

Blister to opakowanie, które składa się z dwóch warstw. Podstawę stanowić może na przykład karton, a wierzch wykonany jest z tworzywa sztucznego, któremu nadaje się kształt biorąc pod uwagę formę przedmiotu znajdującego się w środku. Górna warstwa jest przezroczysta, dzięki czemu produkt umieszczony w takim opakowaniu jest dobrze widoczny

Wyróżnia się kilka rodzajów blistrów, między innymi łączone, zgrzewane, zatrzaskowe i z wysuwaną ścianką – wyjaśnia pracownik firmy DreamFast

W pierwszym przypadku warstwy mogą być ze sobą sklejone lub zgrzane, opcja ta sprawdza się szczególnie dobrze podczas łączenia ze sobą kartonu i folii. Drugi polega na zgrzaniu dwóch elementów wykonanych z tworzywa sztucznego. Trzeci opiera się na zatrzasku, dlatego obie warstwy muszą być do siebie dobrze dopasowane. Z kolei blister z wysuwaną ścianką ma zagięcie, do którego można wsunąć karton, a następnie oba elementy mogą być połączone na przykład zszywkami.

Zastosowanie opakowań blistrowych

Jednym z najpopularniejszych zastosowań blistrów są opakowania do leków. Dzięki temu możliwe jest odseparowanie od siebie poszczególnych tabletek i wyjmowanie ich pojedynczo w razie potrzeby. Opakowania blistrowe mają też jednak inne zastosowania. Przykładowo, są wykorzystywane do przechowywania w nich zabawek, produktów kosmetycznych, artykułów biurowych czy przedmiotów, takich jak żarówki. Przykładów jest wiele, dlatego że blistry mają liczne zalety i spełniają funkcję nie tylko praktyczną, ale również estetyczną.

Zalety opakowań blistrowych

Ważną zaletą opakowań blistrowych jest to, że można je bardzo dobrze dopasować do produktów, które się w nich umieszcza. Przezroczysta warstwa pozwala wyeksponować towar, dzięki czemu zabawki czy kosmetyki na wystawach sklepowych są dobrze widoczne i mogą przyciągać wzrok klientów. Dzięki opakowaniom blistrowym można łatwo i w bezpieczny sposób przechowywać leki – tabletki są od siebie odseparowane, dlatego maleje ryzyko zabrudzenia czy zniszczenia ich. Poza tym, pojemniki te są lekkie i elastyczne, a jednocześnie wytrzymałe, dlatego zapewniają ochronę produktom. Korzystanie z blistrów jest bardzo wygodne, dlatego producenci często decydują się na pakowanie w nie swoich towarów.

 

Podziel się