Materiał Partnera Do czego służą windy sceniczne?

Do czego służą windy sceniczne?

Efektowne wydarzenia na scenie, które obfitują w ciągły ruch i są pełne zwrotów akcji, aby bezustannie przyciągać widza, nie byłyby możliwe bez odpowiedniego sprzętu. Mechanika sceniczna jest wykorzystywana podczas koncertów, przedstawień teatralnych, a nawet gal bokserskich czy teleturniejów. Dzięki specjalistycznym urządzeniom wszystko wygląda naprawdę niesamowicie. Jednym z przykładów użycia techniki w reżyserii widowisk jest winda sceniczna.

 

Jak technika sceniczna ubarwia widowisko?

Tym, co sprawia, że wydarzenia na scenie wywołują emocje w widzach, są nie tylko ich główni bohaterowie. Można powiedzieć, że doniosłość i rangę wydarzenia podkreślają nie tyle aktorzy, piosenkarze czy sportowcy, ale cała otoczka. To, co dzieje się wokół, musi przyciągać wzrok i zachwycać. Aby tak się działo, potrzebne są nie tylko próby i godziny przygotowań do samego wydarzenia pod kątem merytorycznym. Bez logistycznego i technicznego zaplecza żadne wielkie wydarzenie nie będzie aż tak efektowne.

Wszelkie przedstawienia sceniczne – spektakle teatralne, koncerty czy też podobne im widowiska sportowe i telewizyjne – muszą mieć przede wszystkim odpowiednie zaplecze mechaniczne. Mechanika sceniczna to nic innego jak m.in. zapadnie, obrotowe sceny czy też windy sceniczne oraz całe konstrukcje stalowe, które poruszają elementami scenografii. Dzięki nim widowiska mogą być naprawdę efektowne i przyciągać uwagę.

Wszystkie firmy, które zajmują się projektowaniem i wykonywaniem mechaniki scenicznej dysponują znakomitym zapleczem. Dzięki frezarkom, tokarkom, spawarkom, walcarkom oraz wielu innym urządzeniom można stworzyć na scenie praktycznie dowolne urządzenie.

 

Czym są windy sceniczne?

Jak mówi ekspert z firmy WZU Piasecki i Syn, jednym z przydatnych urządzeń podczas planowania widowisk jest winda sceniczna. Podobnie jak teatralne zapadnie przenosi ona bohatera w pionie lub w poziomie. Dzięki temu postać może się niespodzianie wyłonić spod sceny w niezwykle efektowny sposób. Użycie takiej techniki np. w połączeniu z zastosowaniem sceny obrotowej jest naprawdę zaskakujące dla widza, a przecież o wywołanie zachwytu i zdumienia zaawansowaniem przedstawienia chodzi najbardziej.

Windy sceniczne są elementami być może nie najważniejszymi ze wszystkich urządzeń projektowanych przez ekspertów zajmujących się techniką sceniczną, jednak ich pojawienie się na scenie może jeszcze bardziej urozmaicić widowisko. Przede wszystkim dają one efekt ruchu, akcji i „dziania się”. Dlatego szczególnie tam, gdzie na scenie potrzebna jest dynamika nie tylko płynąca od ludzi, lecz także tworzona przez urządzenia, są one bardzo potrzebnym elementem wyposażenia sceny.

Podziel się