Artykuł sponsorowany Do czego służą okleiniarki i jak z nich korzystać? 

Do czego służą okleiniarki i jak z nich korzystać? 

Od lat niesłabnącą popularnością cieszą się meble wykonane z płyt pilśniowych. Są przede wszystkim tańsze od produktów wykonanych z drewna, ale również cechują się wysoką estetyką i wytrzymałością. W procesie produkcji mebli z płyty bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie krawędzi. W tym celu wykorzystywane są urządzenia meblarskie zwane okleiniarkami. Jak wygląda okleinowanie? 

Czym właściwie są okleiniarki? 

Nie bez przyczyny meble wykonane z płyty pilśniowej są tak chętnie wybierane. Okazuje się, że dobrze wykonane meble idealnie imitują drewno, a ich wytrzymałość naprawdę zachwyca. Wszystko byłoby jednak niemożliwe bez użycia specjalistycznego sprzętu. Okleiniarki, jak sama nazwa wskazuje, służą do pokrycia powierzchni i krawędzi płyt okleinami. Urządzenia te znalazły zastosowanie zwłaszcza w przemyśle stolarskim. Wykorzystywane są przede wszystkim do oklejania wąskich powierzchni płatów z płyty wiórowej, płyt z tworzywa sztucznego, mdf, jak również płyt tarcicowych i wiórowych. Okleiniarki stosowane są także do przyklejania naturalnych obrzeży meblowych lub laminatów z HPL. 

Urządzenia można podzielić na okleiniarki prostoliniowe oraz krzywoliniowe. Okleiniarki prostoliniowe cechują się mniejszą automatyzacją, prostą obsługą i nie wymagają dużych nakładów energetycznych. Wykorzystywane są do oklejania prostych powierzchni. Okleiniarki krzywoliniowe umożliwiają obróbkę powierzchni o nieregularnych kształtach. Sprzęt ten wyróżnia się niebywałą precyzją i sprosta nawet najbardziej skomplikowanym projektom meblarskim. 

Jak wygląda okleinowanie? 

W procesie okleinowania wykorzystywanych jest kilka agregatów. Na samym początku konieczne będzie roztopienie granulatu klejowego i nałożenie go na krawędzie płyt przez stacje klejowe. Wysokiej jakości okleiniarki przemysłowe oferuje firma Ott Polska. Następnie rolki dociskowe stabilizują obrabiane elementy, a obrotowe magazynki talerzowe podają obrzeże na początek formatki. W kolejnym etapie następuje precyzyjne przyklejenie materiału dzięki systemowi posuwu. Na koniec agregat frezujący usuwa nadmiar obrzeża i wygładza krawędzie. W niektórych sytuacjach konieczne jest również zaokrąglenie naroży. Cały proces przebiega automatycznie i precyzyjnie również dzięki powrotom, czyli urządzeniom służącym do przesuwania elementów, które poddawane są obróbce. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów okleiniarek, dzięki czemu możesz wybrać urządzenie idealnie pasujące do potrzeb Twojego przedsiębiorstwa.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas