Artykuł sponsorowany Dlaczego więźba jest ważnym elementem pokrycia dachowego?

Dlaczego więźba jest ważnym elementem pokrycia dachowego?

Pokrycie dachowe jest jednym z najważniejszych elementów każdego domu. Oprócz tego, że wpływa na aspekt wizualny całego budynku, to musi być przy tym solidnie wykonane z najwyższej jakości materiałów. Oprócz blachodachówki, dachówki czy gontów papowych, kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo jest trwała konstrukcja - więźba dachowa. Sprawdź, jakie drewno może być stosowane na szkielet dachu i czemu warto je zakupić w tartaku Euro-Wood.

Więźba - kluczowy element pokrycia dachowego

Dach jest najważniejszym elementem każdego domu. Chroni go przed działaniem szkodliwych i zmiennych warunków atmosferycznych. Innymi słowy zapewnia bezpieczeństwo. Aby móc zamontować pokrycie dachowe, konieczne jest wykonanie szkieletu konstrukcji, który musi utrzymywać całą formę i ciężar, a także odpowiednio przenosić obciążenia na ściany budynku. W związku z tym, więźba dachowa musi zostać wykonana tylko i wyłącznie z właściwie wyselekcjonowanego drewna wysokiej jakości, a także o odpowiedniej klasie wytrzymałości. Dzięki temu, można mieć pewność, że cały dach będzie solidny, trwały i wytrzymały. Więźba dachowa stanowi stelaż dachu, składający się ze skośnie ułożonych belek, nazywanych krokwiami, które w zależności od konstrukcji dachowej powinny być podparte za pomocą jętek lub płatwi. Podsumowując, tradycyjna więźba składa się z krokwi, murłat, płatwi, słupów, kleszczy, mieczy, jętek oraz wiatrownic.

Drewno budowlane dzięki swoim bardzo dobrym właściwościom i odpowiedniemu zaimpregnowaniu (poprzez zanurzenie chroniącym przed ogniem, owadami i rozwojem pleśni) pozwala na stworzenie każdej, nawet najbardziej zaawansowanej konstrukcji dachowej. Bez żadnego problemu, z tego ekologicznego i odnawialnego surowca można wykonać bardzo wiele różnych skomplikowanych rozwiązań, zawartych w projektach budowlano-architektonicznych, np. uwzględniających stworzenie użytkowego poddasza. Rodzaj wybranej konstrukcji dachu, uzależniony jest od wyboru bryły budynku, gdzie dokładne wymiary pokrycia dachowego są dobieranie na podstawie obliczeń wytrzymałościowych, które uwzględniają rozpiętość dachu, kąt nachylenia połaci, rozmieszczenie i wymiary okien dachowych (jeżeli są one w danym projekcie domu).

Rodzaje konstrukcji więźby dachowej

Większa część projektów domów jednorodzinnych parterowych, piętowych, jak i tych z użytkowym poddaszem posiada jeden z trzech głównych rodzajów konstrukcji dachowych, do których zalicza się więźbę: krokwiową, krokwiowo-jętkową, płatwiowo-kleszczową oraz z dźwigarami kratowymi. Różnią się one pomiędzy sobą rodzajami zastosowanych elementów więźby, które jak wcześniej wspomniano są uzależnione od wielkości budynku. Najlepszym materiałem na konstrukcję dachową jest drewno sosnowe, świerkowe, jodłowe, akacjowe, dębowe lub modrzewiowe, które znajduje się w ofercie doświadczonego tartaku Euro-Wood, którego właścicielem jest Przemysław Włodarski, działający  w Liwie, na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Firma ta zajmuje się produkcją wyselekcjonowanego drewna budowlanego o optymalnych klasach wytrzymałościowych. Co więcej, Euro-Wood oferuje surowiec zaimpregnowany, wysuszony do około 15-20% wilgotności, a także transport we wskazane miejsce. Należy również pamiętać, ze decydując się na montaż dachu, warto stawiać na sprawdzone i profesjonalne firmy, które wykonają całą konstrukcję solidnie, dzięki czemu będzie ona bezpieczna i trwała.  

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas