Materiał Partnera Dlaczego używanie podkładek pod śruby jest ważne?

Dlaczego używanie podkładek pod śruby jest ważne?

Podkładki są drobnymi elementami, które pozwalają na prawidłową pracę maszyn oraz wszelakich konstrukcji. Zawsze, gdy wykorzystujemy śruby i nakrętki powinniśmy użyć również podkładek. W przeciwnym razie wykonane przez nas mocowanie nie będzie odpowiednio trwałe i istnieje duże ryzyko poluzowania pozostałych części.

Jak prawidłowo zamontować podkładki?

Podkładki wykorzystuje się głównie w następujących branżach: meblarstwie, elektronice, budownictwie, wytwórstwie oraz przemyśle. W większości zestawów np. meblowych, znajdziemy je w pakiecie i nie powinniśmy pomijać ich podczas tworzenia mocowania. Dlaczego? Ponieważ jak już wyżej wspomnieliśmy, dzięki nim zostanie ono należycie wsparte. Jest to szczególnie ważne np. w branży rowerowej, gdzie brak podkładek i poluzowanie pozostałych elementów, może doprowadzić do utraty zdrowia, a nawet życia. Co więcej, podkładki odpowiadają za odpowiedni rozkład nacisku oraz zabezpieczają podłoże przed  zniszczeniem w momencie wkręcania śrub. A jak się ich używa? Podczas montażu przytwierdza się je między materiałem a nakrętką i materiałem a śrubą. W jakiej pozycji? Zawsze łbem do śruby. Tylko taka forma zapewnia prawidłową konstrukcję.

Rodzaje podkładek

Podkładki można sklasyfikować biorąc pod uwagę ich kształt, materiał czy przeznaczenie. Ta ostatnia forma jest zdecydowanie najpopularniejsza i dzieli je na:

  • podkładki uszczelniające – chronią połączenia, które mogą zostać zniszczone przez czynniki zewnętrzne;
  • podkładki zabezpieczające – mają za zadanie zapobieganie luzowaniu łączenia, najpopularniejsze to podkładki zębate i sprężynujące;
  • podkładki wyrównujące – pozwalają na zniwelowanie kąta połączenia śrubowego;
  • podkładki ochronne – zwane również standardowymi, służą do zabezpieczenia podłoża przed uszkodzeniami podczas wkręcania śrub i nakładania nakrętek.

Jak dobierać podkładki?

Najlepiej żeby wszystkie elementy łączenia były wykonane z tego samego materiału. Najpopularniejsze są te ocynkowane ze stali, pokryte mosiądzem, aluminiowe oraz miedzi. Różnią się one także kształtem, szerokością czy średnicą otworów. W asortymencie sklepu metalowego Kolmus zostały zebrane dziesiątki rodzajów i rozmiarów tych produktów. To sprawia, że bez problemu znajdziemy tam artykuły złączne – śruby, podkładki i nakładki, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów indywidualnych oraz specjalistów. Podkładki możemy wybierać spośród następujących rodzajów: okrągłych, powiększanych, pogrubianych, sprężynowych, EPDM, SCHNORR, NORT-LOCK, klinowych, ząbkowanych oraz kwadratowych. W razie dalszych wątpliwości profesjonalna kadra pracownicza pomoże nam dokonać właściwego zakupu i otrzymać towar najwyższej jakości.

Opracowanie:

Podziel się