Artykuł sponsorowany Dlaczego elastomery są ważnym elementem zabezpieczeń?

Dlaczego elastomery są ważnym elementem zabezpieczeń?

Tworzywa sztuczne towarzyszą nam w praktycznie każdej dziedzinie życia, a szczególnie w szeroko rozumianej branży produkcyjnej. Jednym z takich właśnie tworzyw są elastomery. Ze względu na swoje unikalne, a przy tym bardzo praktyczne właściwości ich  zastosowanie jest niezwykle szerokie. Czym są elastomery i co sprawia, że są tak często wykorzystywanym materiałem?

Jak działają elastomery?

Elastomery są grupą tworzyw, które wykonuje się z surowców naturalnych oraz sztucznych. Ich najważniejszą cechą jest zdolnością do odwracalnej deformacji bez przerywania ciągłości strukturalnej. Co to oznacza w praktyce? Otóż elastomery pod wpływem sił mechanicznych zmieniają kształt i rozciągają się, ale po ustąpieniu oddziaływania tych sił, wracają do swojej pierwotnej formy oraz wymiarów. Są więc odporne na wszelkie naprężenia występujące zarówno podczas rozciągania, jak i ściskania czy zginania. Te możliwości elastomerów wynikają z ich budowy chemicznej oraz posiadanej przez nie zdolności tzw. ruchów segmentalnych.

Elastomery – najważniejsze parametry

Chociaż elastomery produkowane przez firmę Viba, specjalizującą się w produkcji wyrobów silikonowych i gumowych, to tworzywa bardzo różnorodne, łączą je niektóre właściwości, takie jak:

  • dobre tłumienie drgań,
  • elastyczność,
  • sprężystość,
  • odporność na warunki atmosferyczne,
  • elektroizolacyjność.
W zależności od potrzeb możliwe jest wybranie elastomerów nietopliwych i nierozpuszczalnych w postaci gotowych elementów, a więc np. gum, lub topliwych i rozpuszczalnych stanowiących izolatory bądź łączniki, określanych jako elastomery lane.

Jakie znacznie mają elastomery?

Jak już zostało wspomniane, elastomery mogą powstawać z różnych surowców. To z kolei przekłada się na możliwość uzyskania wyrobów o wielu zastosowaniach i niezbędnych w wielu branżach. Niektóre elastomery wykonane z kaczuków silikonowych mogą rozciągnąć się nawet o 1000% w stosunku do pierwotnego kształtu i wymiarów. Są też odporne na duże siły trące i inne uszkodzenia mechaniczne. To gwarantuje niezwykłą trwałość elastomerów oraz bezpieczeństwo ich wykorzystywania, co jest kluczowe szczególnie w przypadku wszelkiego rodzaju maszyn i urządzeń. Stąd elastomery najczęściej stosowane są w przemyśle maszynowym, transportowym czy włókienniczym, a także w motoryzacji i branży chemicznej. Inną ważną zaletą w przypadku wybranych elastomerów jest prawie całkowita niepalność oraz doskonała szczelność. Ze względu na to wykorzystywane są jako elementy izolujące i uszczelniając w branży budowlanej czy instalacjach.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas