Artykuł sponsorowany Definicja i znaczenie regeneracji przekładni kierowniczej

Definicja i znaczenie regeneracji przekładni kierowniczej

Każdy odpowiedzialny kierowca powinien wiedzieć, że regeneracja przekładni kierowniczej to jeden ze sposobów na bezpieczną i komfortową jazdę samochodem. Sprawny układ kierowniczy jest gwarancją panowania nad pojazdem. Przeprowadzenie regeneracji rekomenduje się po przejechaniu określonej liczby kilometrów. Dowiedz się, na czym polega ta usługa i gdzie można ją przeprowadzić.

Czym jest przekładnia kierownicza?

Przekładnia kierownicza to jeden z elementów układu kierowniczego, na sztywno podłączony do kolumny kierowniczej. Istnieją trzy rodzaje przekładni:

  • zębatkowa,
  • śrubowo-kulkowa,
  • ślimakowa.

Dla zwiększenia komfortu prowadzenia samochodu przekładnie są wyposażone we wspomaganie elektryczne lub elektrohydrauliczne. Funkcją przekładni, ujmując najprościej, jest przełożenie pracy rąk na siłę osiową odpowiedzialną za skręcanie kołami. Choć producenci zakładają, że przekładnia jest elementem niewymiennym, sprawdzającym się przez cały okres użytkowania pojazdu, to w rzeczywistości może ulec uszkodzeniu np. wskutek nagłych skrętów, jazdy po nierównej nawierzchni, a nawet nieprzemyślanego tuningu. Jej poluzowanie ogranicza zdolność panowania nad samochodem, więc bywa bardzo niebezpieczne.

Na czym polega regeneracja przekładni kierowniczej?

Głównym sygnałem zwiastującym problemy z przekładnią jest wyraźnie postępujący luz w kierownicy. Jeśli obraca się zbyt łatwo, to obniża się możliwość panowania nad samochodem. W takiej sytuacji warto niezwłocznie odwiedzić warsztat samochodowy. Jeśli mechanik rozpozna zużycie przekładni, warto stosować się je do jego wskazówek. Istnieją dwie opcje przywrócenia pojazdowi pierwotnej sprawności układu kierowniczego: wymiana lub regeneracja przekładni kierowniczej. O postępowaniu decyduje zwykle stan układu kierowniczego i koszt wymiany. Wybierając regenerację, trzeba liczyć się z pozostawieniem auta w warsztacie. Po demontażu przekładni kasowane są w niej luzy i wymieniane uszczelniacze. W poważniejszych przypadkach wymienia się też drążki kierownicze i końcówki.

Gdzie i jak często należy dokonywać regeneracji przekładni kierowniczej?

Ze względu na różnicę w budowie modeli samochodów i zakres ich eksploatacji, nie ma jednej odpowiedzi na pytanie o optymalną częstotliwość regeneracji przekładni kierowniczej. Najczęściej zaleca się ją średnio co 200-400 tysięcy przejechanych kilometrów. W celu sprawdzenia stanu przekładni i jej ewentualnej regeneracji należy odwiedzić dobrego mechanika. Jednym z nich jest warsztat mechaniczny Joachim Podleśny w Katowicach. Doświadczony specjalista bez problemu rozpozna poluzowanie przekładni, a następnie zdemontuje ją i określi zakres prac wymaganych do przeprowadzenia. W zależności od stanu przekładni, koszt takiej usługi waha się od kilkuset do ponad tysiąca złotych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas