Artykuł sponsorowany Czym zajmuje się metrolog?

Czym zajmuje się metrolog?

Metrologia jest nauką zajmującą się miarami, systemami mierzenia, a także przyrządami pomiarowymi. Jak można się domyślić, metrolog jest osobą specjalizującą się w tej dziedzinie. Jego zarobki są ściśle uzależnione od charakteru obejmowanego stanowiska i powierzonych mu obowiązków. Oczywiście podobnie jak w przypadku innych zawodów ściśle technicznych, przekraczają one średnią krajową. Na czym polega zawód metrologa? Czym dokładnie zajmuje się taka osoba? Dowiedz się.

Charakterystyka zawodu metrologa

Metrolog zajmuje się przede wszystkim opracowywaniem metod pomiarów oraz urządzeń służących do ich wykonywania w zakresie jednostek fizycznych. Mowa tu m.in. o prędkości, przyspieszeniu, kątach, ciśnieniu, długości czy masy. Pomiary, których dokonuje metrolog, są szczegółowo dokumentowane z uwzględnieniem jednostki pomiarów, aparatury wykorzystywanej do ich pozyskiwania oraz sposobu ich rejestrowania. W raporcie znajduje się także określenie przeznaczenia pozyskanych rezultatów oraz sposobów ich ewentualnego przetwarzania. Metrolog, jako specjalista w zakresie wykonywania szczegółowych pomiarów fizycznych, pożytkuje posiadają wiedzę w wielu sektorach produkcji i przemysłu, sprawując tym samym nadzór nad przeprowadzaniem specjalistycznych pomiarów, lub wykonując je samodzielnie i analizując pozyskane wyniki. Na rynku istnieje wiele firm, takich jak np. Kalibrux, która świadczy usługi w zakresie metrologi, a także prowadzi szereg szkoleń z tego zakresu.

Wymagania

Najważniejszym wymogiem, jaki musi zostać spełniony aby zacząć wykonywać zawód metrologa jest pozyskanie dyplomu wyższej uczelni technicznej na kierunku metrologia bądź podobnym, takim jak np. automatyka. Ukończenie tego typu studiów skutkuje tytułem inżyniera. Potencjalni pracodawcy zwracają również szczególną uwagę na doświadczenie posiadane przez konkretnych kandydatów. Nie bez powodu, ponieważ wykonywanie zawodu metrologa wymusza konieczność posiadania zdolności analitycznego myślenia oraz umiejętności numerycznych, szczególnie istotnych ze względu na charakter podejmowanych obowiązków. Jest także w tym zawodzie konieczna biegła obsługa komputera, do którego wprowadzane są wszelkie pozyskane dane. Miejscem pracy metrologa może być przestrzeń różnorodnych przedsiębiorstw produkcyjnych, firm, prowadzących działalność o technicznym charakterze. Alternatywną ścieżką rozwoju jest praca naukowa.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas