Artykuł sponsorowany Czym się różnią wciągniki od wciągarek?

Czym się różnią wciągniki od wciągarek?

Osoby zatrudnione na stanowisku operatora suwnicy w swojej pracy mają do czynienia z różnego rodzaju ciągnikami. Wśród nich są również wciągarki oraz wciągniki, które znajdują zastosowanie w różnych sektorach, m.in. w budownictwie, przemyśle, halach produkcyjnych. Modele zaliczane do urządzeń transportu bliskiego (UDT) podlegają dozorowi technicznemu sprawowanemu przez UDT. Warto dowiedzieć się, czym charakteryzują się wciągarki i wciągniki oraz co je różni.

Wciągniki i wciągarki – charakterystyka

Mianem wciągników określa się dźwignice służące do pionowego podnoszenia ładunków przy użyciu specjalnych łańcuchów lub lin. Urządzenia te najczęściej wyposażone są w funkcjonalne haki, do których przyczepia się fracht przeznaczony do przetransportowania. Sprzęt zaopatrywany na bieżąco w części zamienne przez renomowane firmy z dużym doświadczeniem, takie jak CRANE PARTS, może pracować stacjonarnie; niektóre maszyny nadają się jednak do przesuwania po nieruchomym torze. W zależności od wybranego modelu wciągniki mogą być obsługiwane ręcznie przy użyciu przekładni ślimakowych i planetarnych albo elektrycznie bądź pneumatycznie – w przypadku dwóch ostatnich urządzeń głównym elementem ich układu napędowego pozostaje silnik.

W porównaniu do wciągników wciągarki wyróżniają się większą uniwersalnością zastosowania. Nie tylko bowiem podnoszą one ładunek w górę, ale także mogą przesunąć go w bok. Świetnie sprawdzają się również przy naciąganiu drutów bądź lin. Najprostsze modele tych maszyn używane do mało wymagających prac składają się z liny naciągniętej za pomocą korbki i bębna.  Nowsze, bardziej zaawansowane technologicznie modele wyposażone są zazwyczaj w kabestany, czyli urządzenia służące do luzowania lin i łańcuchów pod dużym obciążeniem.

Zastosowanie wciągników i wciągarek

Wciągniki i wciągarki służą do transportu ciężkiego ładunku w górę i w dół. Znajdują one zastosowanie m.in. w halach produkcyjnych, papierniach, stalowniach oraz hutach. Dzięki nim praca w zakładach przemysłowych staje się bardziej efektywna. Przenoszenie wielkogabarytowych ładunków odbywa się w stosunkowo krótkim czasie. Modele wyposażone w wysokiej jakości części zamienne do suwnic działają niezawodnie przez długi czas.

Przed oddaniem wciągarek i wciągników do użytku muszą one zostać objęte dozorem technicznym przez UDT. W tym celu należy złożyć pisemny wniosek do terenowego oddziału tej instytucji wraz z niezbędnymi dokumentami. Po przeprowadzeniu badań technicznych inspektor UDT przygotowuje protokół oraz wydaje zezwolenie na eksploatację.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas