Artykuł sponsorowany Czym się różnią rury stalowe ze szwem od tych bez szwu?

Czym się różnią rury stalowe ze szwem od tych bez szwu?

Rola rur stalowych w przemyśle, jak i naszym codziennym życiu jest nie do przecenienia. Są niezbędnym elementem konstrukcyjnym wykorzystywanym w wielu branżach i służą do konstrukcji przeróżnych instalacji m.in. kanalizacji czy wodociągów. Tak więc bez nich ciężko  byłoby się obyć w naszym codziennym, wygodnym życiu. Rury stalowe można podzielić na wiele kategorii w tym podstawową – ze szwem czy bez szwu. Czym się różnią? Sprawdźmy!

Charakterystyka rur stalowych

Stal to materiał, który jest powierzchnie stosowany w przemyśle: bez niej rozwój w wielu dziedzinach byłby znacznie spowolniony, a często nawet niemożliwy. Stal posiada szereg właściwości wpływających na jej popularność, dzięki niej rury są bardzo wytrzymałe, niestraszne im działanie środowiska czy obciążenia dynamiczne. Stal jest również odporna tak na wysokie, jak i na niskie temperatury. Nic więc dziwnego, że służy do wyrobu rur służących jako element konstrukcyjny w wielu branżach.

Rury stalowe występują w wielu rodzajach i odróżnia je m.in. sposób obróbki, rozmiar oraz mieszanka stali użyta to produkcji. Aby dobrze wybrać model najbardziej odpowiadający naszym potrzebom, warto zwrócić się bezpośrednio do dystrybutora jak Slovrur, który od 1997 roku dostarcza swoim klientom m.in.:

  • rury walcowane na gorąco,
  • rury ciągnione na zimno,
  • rury ocynkowane i galwanizowane,
  • kolana hamburskie.

Wszystkie rury stalowe są wykonywane w słowackiej hucie Železiarne Podbrezová posiadają wszelkie wymagane certyfikaty i świadectwa, co gwarantuje wysoką jakość oferowanych produktów.

Rury stalowe ze szwem – atrakcyjne cenowo

Powstały na długo przed wersją bez szwu, więc można je nazywać prekursorkami rur jako takich. Pierwsze rury ze stali wykonano ok. 1820 roku w Wielkiej Brytanii z blachy, która została zwinięta i zgrzana ogniowo. Od tego czasu wiele się zmieniło, a wraz z rozwojem technologicznym udoskonaleniu uległy również metody wytwarzania rur stalowych ze szwem. Obecnie można korzystać z kilku technologii produkcji tego typu rur stalowych, które polegają na: zwijaniu i zgrzewaniu, zgrzewaniu w walcarce ciągłe lub na zakładkę oraz spawaniu szwów elektrycznie.

Niezależnie od metody produkcji, wszystkie rury ze szwem zostają poddane obróbce w walcarce, dzięki czemu ścianki są cieńsze, a samo łączenie optycznie znika. Rury stalowe ze szwem pomimo mniejszej wytrzymałości niż jej siostry wykonane bez szwu, nadal znajdują zastosowanie np. w budownictwie do konstrukcji sieci przemysłowych. Stosując metodę zwijania i zgrzewania można uzyskać rury o znacznie większej średnicy, co jest ich największą zaletą. Ponadto rury ze szwem są atrakcyjne cenowo i łatwo dostępne.

Rury bez szwu – droższe, ale trwalsze

Proces powstania rur bez szwu jest zdecydowanie odmienny od tego wykorzystywanego do produkcji rur ze szwem. Rury ze stali pozbawione szwu wykonane są z jednego kawałka stali, dzięki czemu zyskują wyjątkową trwałość i szczelność. Powstają w procesie technologicznym określanym jako walcowanie na gorąco. Przebiega on wieloetapowo i zaczyna się od umieszczenia rozgrzanego wsadu (wlewki) w prasie dziurującej, skąd później trafia do dalszej wieloetapowej obróbki aż do uzyskania końcowego produktu – długiej i gładkiej tulei bez elementów łączenia. O jakości rury walcowanej na gorąco decyduje jakość zastosowanego materiału oraz technologii.

Rury stalowe bez szwu są bardzo wszechstronne, co czyni je doskonałym materiałem do budowania instalacji, które mają za zadanie transport cieczy bądź gazów. Chętnie stosowane są również jako elementy konstrukcyjne w wielu branżach – mogą z niej powstać stacje wiertnicze, rusztowania, ale i broń lub rowery. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas