Artykuł sponsorowany Czym są i do czego służą prasy mimośrodowe

Czym są i do czego służą prasy mimośrodowe

Prasy mimośrodowe służą do bardzo ogólnej obróbki plastycznej różnych metali, najczęściej wykorzystywane są do tłoczenia, jednak doświadczonemu użytkownikowi pozwalają również na bardzo wiele innych czynności zmieniających kształt metalu czy blachy. Są również stosowane w bardzo wielu miejscach i rzadko kiedy trafiają w ręce przeciętnego kowalskiego. Dowiedz się, czym dokładnie są prasy mimośrodowe i do czego służą profesjonalistom.

Jak działa prasa mimośrodowa

Suwak mimośrodowej prasy wykonuje posuwisto-zwrotny ruch. Jest on generowany przez mimośród oraz karbowód w wyniku pracy, którą wykonuje wał oraz koło zamachowe. Prasa mimośrodowa jest napędzana oczywiście przy pomocy energii elektrycznej przy wykorzystaniu przekładni, zębatej bądź pasowej. Ruch wykonywany przez prasę, pozwala na szeroki zakres obróbki plastycznej blach - od standardowego prasowania, przez gięcie, wykrawanie, aż po ciągnięcie. Siła nacisku standardowej prasy o konstrukcji wysięgowej może wynieść nawet do 400 ton. Już ta wartość pokazuje nam, jak potężne jest to narzędzie. Obróbka plastyczna blach z wykorzystaniem nowoczesnych pras mimośrodowych jest znacznie łatwiejsza niż przy pomocy urządzeń, które mają już kilkanaście lat, a czasami nawet i więcej. Operatorowi pomaga elektronika oraz automatyka, ale przede wszystkim nowoczesne sterowniki mikroprocesorowe oraz dotykowe ekrany LCD. Dzięki nim, cały proces obrabiania możemy mieć pod kontrolą, a jakiekolwiek problemy podczas obsługi, pojawiają się naprawdę rzadko. Na rynku istnieje wiele firm, takich jak np. Metalton Sp.j. Grzegorz Olchawski, która w swojej ofercie m.in. obróbkę plastyczną metali za pomocą prasy mimośrodowej.

Gdzie wykorzystuje się prasy mimośrodowe

Prasy mimośrodowe są bardzo często wykorzystywane w wszelkich fabrykach czy zakładach produkcyjnych, które wymagają obróbki metali w sposób, który tylko one umożliwiają. Mowa tutaj rzecz jasna o tłoczeniu czy płytkim ciągnięciu metali, poniewaz bardzo ciężko jest wykonać tego typu prace nieposiadając prasy mimośrodowej, która mogłaby zostać do tego właśnie użyta. Bardzo często zdarza się również tak, że prasa mimośrodowa może być niezbędnym wyposażeniem różnych warsztatów, niekoniecznie samochodowych, choć nawet w nich czasem przyda się możliwość obrobienia pewnych elementów metalowych w sposób, który jest możliwy tylko za pomocą prasy, lub przynajmniej znacznie dzięki niej ułatwiony. Jest to też podstawowe urządzenie w bardzo wielu narzędziowniach, ponieważ bardzo pomaga przy pomaga przy wykonywaniu różnych narzędzi, lub też ich naprawie, gdy zostaną w jakiś sposób wygięte.

Opracowanie:

Metalton

Poniatowa , Przemysłowa 31

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter