Artykuł sponsorowany Czym są duroplasty i dlaczego stosuje się je przy produkcji osprzętu elektro-instalatorskiego?

Czym są duroplasty i dlaczego stosuje się je przy produkcji osprzętu elektro-instalatorskiego?

Duroplasty to tworzywa termoutwardzalne, które wyróżniają się niebywale wysoką stabilnością kształtu, modułem sprężystości, a także sztywnością. Są one niepalne, nietopliwe, nierozpuszczalne oraz całkowicie pozbawione własności przewodzenia prądu elektrycznego. To między innymi dlatego tego rodzaju tworzywa sztuczne stosuje się do produkcji osprzętu elektro-instalacyjnego.

Podział duroplastów

Duroplasty to tworzywa termoutwardzalne, które służą do formowania różnych przedmiotów. Odbywa się to poprzez wtrysk lub prasowanie w odpowiednich formach narzędziowych, kiedy to początkowo uplastyczniony granulat duroplastów ulega nieodwracalnemu utwardzeniu w formie wtryskowej lub prasowalniczej pod wpływem wysokiej temperatury. Uzyskana w ten sposób wypraska  zachowuje uprzednio nadany kształt o niezwykle  stabilnych parametrach wymiarowych i technicznych . Można dzięki odpowiednim wtryskarkom lub z za pomocą pras hydraulicznych uzyskać wysokiej klasy produkty mające szerokie zastosowanie w energetyce i elektrotechnice oraz w branży osprzętu elektro-instalacyjnego.

Dla tych branż przygotowuje się także wyroby z duroplastów chemoutwardzalnych, które twardnieją nie pod wpływem określonej temperatury, ale z wykorzystaniem specjalnych utwardzaczy chemicznych. Tego rodzaju tworzywa tworzy się z bazowych substancji – płynnych lub stałych żywic np. epoksydowych.

Właściwości tworzyw termoutwardzalnych

Duroplasty przede wszystkim wyróżniają się dużą stabilnością cieplną kształtu, a także wysoką sztywnością i wysokim modułem sprężystości. Tworzywa te nie są zatem ani topliwe, ani palne, dzięki czemu można je zastosować m.in. w branży elektrotechnicznej. Wiele nienasyconych poliestrów zaliczanych do duroplastów stosuje się do produkcji odlewów elektronicznych, a także do zalewania urządzeń elektronicznych. Jest to związane nie tylko z niepalnością i nietopliwością. Duroplasty to także świetne izolatory, które nie przewodzą ciepła oraz prądu.

Podobnie jest z takimi tworzywami jak bakelit, melamina oraz z tworzywami mocznikowymi, które dodatkowo są odporne na działanie warunków atmosferycznych. Takie materiały zapewniają też możliwość pokrywania ich preparatami ochronnymi oraz farbami. Tworzywa termo i chemoutwardzalne w formie określonych produktów są również odporne na zarysowanie , wyróżniają się wysokim połyskiem i odpornością na działanie promieni UV(nie zmieniają barwy pod wpływem światła słonecznego).

Produkcja osprzętu elektro-instalatorskiego

Wiele elementów osprzętu elektro-instalatorskiego, a także całych wyrobów dla branży elektrotechnicznej produkowanych jest z duroplastów takich jak: bakelit, melamina, tworzywa mocznikowe, różnego rodzaju żywice chemoutwardzalne. Wśród dziesiątek produktów wymienić można zatem:

  • kontakty,
  • złącza,
  • obudowy różnego typu żarówek,
  • gniazda,
  • obudowy styczników i bezpieczników,
  • elementy z tworzyw sztucznych dla rozdzielnic.

Tego typu produkty, najczęściej w produkcji masowej, tworzy na zlecenie swoich klientów firma ELKOR – producent wyrobów z tworzyw sztucznych termoplastycznych i termoutwardzalnych, posiadająca długoletnie doświadczenie w zakresie produkcji wyrobów z tworzyw termoutwardzalnych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas