Artykuł sponsorowany Czym różni się olej opałowy od oleju napędowego?

Czym różni się olej opałowy od oleju napędowego?

Wiele osób błędnie używa określeń olej opałowy i napędowy zamiennie. Należy jednak pamiętać, że substancje te dzieli wiele istotnych różnic. Olej napędowy, nazywany ropą, jest przeznaczony do zasilania wysokoprężnych silników mających samoczynny zapłon. Opałowy zaś cechuje się niewielką pozostałością po spopieleniu. Oznacza to, że nie ma on w swojej zawartości pierwiastków niepalnych.

Właściwości oleju napędowego

Olej napędowy jest substancją przeznaczoną do zasilania silników – przede wszystkim tych wysokoprężnych. Łączy on w sobie różne rodzaje węglowodorów, w tym:

  • naftenowe,

  • parafinowe

  • i aromatyczne.

Wszystkie oleje napędowe mają określone, wspólne właściwości. Temperatura zapłonu tych substancji zaczyna się od 55°C. W Hurtowni Paliw Agra-Oil zakupisz wysokiej jakości oleje napędowe lekkie, średnie, ciężkie, hydrorafinowane, z hydrokrakingu czy też z krakingu katalitycznego. Każdy z nich jest przystosowany do danych warunków klimatycznych. Możesz zakupić zatem te, które zapewnią właściwą ochronę Twojemu silnikowi latem i zimą.

Charakterystyka olejów opałowych

W większości hurtowni paliw zakupisz też różnego rodzaju oleje opałowe. Substancje te, podobnie jak oleje napędowe, powstają w wyniku destylacji ropy. Obecnie można je podzielić na trzy rodzaje, które różnią się między sobą pod względem gęstości – lekki, średni i ciężki. Oleje opałowe lekkie to nazwa, której używa się w przypadku olejów napędowych. Stosuje się je przede wszystkim w instalacjach energetycznych. Ich gęstość w 1 cm3 wynosi od 0,82 g do 0,85 g. Parametr ten jest nieco wyższy w przypadku olejów średnich (od 0,85 do 0,89 g). Najwyższą gęstością cechują się oleje ciężkie – ponad 0,89 g. Dwa ostatnie rodzaje stosuje się w większych przemysłowych zakładach przy ich instalacjach. Oleje opałowe cechują się także zawartością siarki w składzie. Są to niezwykle wydajne paliwa grzewcze, które cechę tę zawdzięczają dużej kaloryczności. Znajdują zastosowanie zarówno w prywatnych gospodarstwach domowych, jak i ogromnych zakładach przemysłowych. Opalane nimi kotły są wydajne, komfortowe i wygodne w użytkowaniu. Piece tego typu są praktycznie bezobsługowe. To także wysoce ekologiczne źródło ciepła, które nie wykazuje negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas