Artykuł sponsorowany Czym jest nanotechnologia i gdzie znajduje zastosowanie?

Czym jest nanotechnologia i gdzie znajduje zastosowanie?

Nanotechnologia to szybko rozwijająca się dziedzina, która zajmuje się tworzeniem różnorodnych struktur na poziomie atomów i cząsteczek. W tym celu wykorzystuje się zróżnicowane techniki działania. Celem nanotechnologii jest kontrolowanie właściwości danych struktur już na etapie cząsteczkowym. Dzięki temu istnieje możliwość dogłębnej analizy ich działania, a przez to wprowadzenie zmian mających na celu zwiększenie funkcjonalności.

Czym jest nanotechnologia?

Nanotechnologia zajmuje się tworzeniem różnorodnych struktur oraz ich głęboką analizą na poziomie atomów i cząsteczek. Wykorzystywana jest ona w wielu dziedzinach życia, m.in. w medycynie, przemyśle odzieżowym, spożywczym, elektronicznym czy transporcie.

Pojęcie nanotechnologii pojawiło się w latach 50. XX wieku. Silny rozwój tej dziedziny miał miejsce w latach 80. i 90. Obecnie dziedzina ta stale się rozwija, dynamicznie pozyskując kolejne cenne innowacyjne rozwiązania.

W Polsce ta dziedzina nauki prężnie się rozwija. Wszystko to za sprawą dostępności wysokiej jakości sprzętu. Dystrybucją urządzeń do przeprowadzania badań materiałów i zjawisk w skali manometrycznej zajmuje się firma IRtech z Krakowa.Zastosowanie nanotechnologii

Nanotechnologia znajduje szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach życia i z jej produktów korzystamy na co dzień. Najpowszechniej stosowane jest nanosrebro, za pomocą którego zabezpiecza się artykuły dedykowane dzieciom. Nanosrebro znajdziemy również w artykułach higienicznych, takich jak papier toaletowy, podpaski, mydła, czy gąbki do mycia. Opatrunki stworzone z wykorzystaniem nanotechnologii są jałowe, bezpieczne i mają właściwości bakteriobójcze, dzięki czemu przyspieszają proces gojenia się ran. Srebrem pokrywa się również odzież medyczną oraz szpitalne pościele, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko przenoszenia się bakterii. W celu zapewnienia sterylności, nanomateriałami pokrywa się również sprzęt medyczny.

Nanotechnologię szeroko wykorzystuje się również w branży odzieżowej, szczególnie jeśli chodzi o ubrania dla sportowców, które będą wygodne i bezpieczne. Materiały stworzone w nanotechnologii zabezpieczają przed działaniem szkodliwych bakterii. Z ich pomocą skutecznie odkaża się obiekty sportowe – zarówno ich powierzchnie, jak i wyposażenie.

Nanotechnologia znajduje także zastosowanie w budownictwie. Nanomateriały dodaje się do tynków, lakierów i farb, dzięki czemu uzyskane produkty mają działanie bakteriobójcze.

Z kolei w branży samochodowej nanotechnologia pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa i odporności pojazdów na uszkodzenia. Z nanomateriałów wykonuje się nadwozia i deski rozdzielcze, które zyskują znacznie wydłużoną żywotność.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas