Materiał Partnera Czym jest grawerowanie laserowe?

Czym jest grawerowanie laserowe?

Ostatnimi czasy wzrasta popularność własnoręcznie robionych dodatków i ozdób. Dotyczy to w szczególności wyrobów artystycznych z drewna, biżuterii oraz ręcznie robionych kartek okolicznościowych. Spersonalizowanie ich sprawia, że stają się wyjątkowe. Jak zatem sprawić, aby przedmiot był niepowtarzalny? To wcale nie musi być trudne do osiągnięcia, ponieważ wystarczy trochę wyobraźni i osoba, która będzie potrafiła to wykonać.

Na czym polega grawerowanie?

Grawerowanie laserowe jest jednym z najpopularniejszych sposobów przyozdabiania lub personalizowania praktycznie każdego rodzaju przedmiotów. Jest to idealna metoda do umieszczenia np. loga firmy na firmowych prezentach dla klientów takich jak długopisy. Dzięki grawerowaniu możemy również umieszczać różnego rodzaju napisy na statuetkach i medalach sportowych. Poza tym grawerowanie sprawdza się również w przypadku ozdabiania mebli.

Cięcie i grawerowanie laserem jest szybkim procesem, dzięki któremu możemy uzyskać niepowtarzalny prezent dla ważnych dla nas osób. Grawerowanie laserowe jest często porównywane do drukowania. Sam proces uzyskania grawera jest bardzo podobny. Oczywiście na początku trzeba posiadać odpowiedni sprzęt, który wizualnie przypomina zwykłą drukarkę. Następnie w programie graficznym tworzymy napis bądź grafikę, która ma zostać umieszczona na przedmiocie. Kolejnym krokiem jest przesłanie grafiki do lasera. Aby ta czynność zakończyła się sukcesem wymagany jest odpowiedni sterownik, który nam to umożliwi. Jeśli zatwierdzimy wszystkie ustawienia rozpocznie się proces grawerowania, który polega na naniesieniu na powierzchnię grawerowanej rzeczy wybranej grafiki, napisu bądź sentencji. Następnie dochodzi do bardzo silnego nagrzania materiału grawerowanego przedmiotu przez wiązkę laserową, co powoduje zmiany koloru materiału, a nawet jego spalenie i wyparowanie. Tak powstały grawer jest bardzo odporny na ścieranie oraz trwały.

Na jakich przedmiotach można wykonywać grawer?

Urządzenia do wykonywania grawerów laserowych są wszechstronne w zastosowaniu i umożliwiają wykonywanie znaczeń na wielu różnych przedmiotach z różnych materiałów. Jak tłumaczy specjalista z tej branży z firmy Michał Hoffmann Pracownia Antula, grawerowane laserowo mogą być m. in.:

  • wyroby z metalu np. medale, klucze,
  • wyroby z drewna np. ramki na zdjęcia, wyroby artystyczne z drewna,
  • wyroby ze szkła np. butelki, kieliszki, szklanki,
  • wyroby z tworzyw sztucznych np. długopisy, zabawki,
  • wyroby ze sklejki np. meble.

Zalety grawerowania

Usługi grawerowania laserowego to uniwersalna i tania metoda znaczenia przedmiotów. Pozwala na wykonanie bardzo trwałego i odpornego na ścieranie grawerunku. Poza tym grawerowanie laserowe można wykonywać na prawie każdym przedmiocie bez względu na to z jakiego materiału jest zrobiony. Grawer wykonany laserem jest bardzo precyzyjny i wygląda estetycznie. Sam proces wykonania znaczenia przedmiotu jest bardzo szybki i trwa dosłownie od kilku do kilkunastu sekund w zależności od wielkości przedmiotu. Grawerowanie pozwala na uzyskanie niepowtarzalnego i wyjątkowego przedmiotu.

Grawerowanie jest idealnym sposobem na wytworzenie czegoś niepowtarzalnego. Jest świetnym rozwiązaniem dla osób prywatnych, które marzą o niepowtarzalnych dodatkach jak również dla firm, które chcą stworzyć wyjątkowy gadżet firmowy. Samo wykonanie grawerunku nie jest trudnym procesem więc warto go jak najprędzej wypróbować i zacząć tworzyć niepowtarzalne przedmioty.

Opracowanie:

Michał Hoffmann Pracownia Antula

Izbice 64 lok. 3

  • tel. 669 413 623

Podziel się