Artykuł sponsorowany Czym jest gorący lód?

Czym jest gorący lód?

Postęp technologiczny umożliwił rozwój nauki zwanej kriotechniką. Bada ona reakcje substancji na znaczne obniżenie ich temperatury – ich zmian fizycznych oraz chemicznych, a także możliwego zastosowania. Jednym ze znanych odkryć w tej dziedzinie było stworzenie suchego lodu, stosowanego dziś nie tylko w chłodnictwie, ale również w gastronomii. Istnieje również substancja zwana gorącym lodem – z czego się składa, jak ją uzyskać i jak możemy ją wykorzystać?

Kriotechnika

Kriotechnika to nauka łącząca w sobie fizykę oraz technikę. Pozwala ona zbadać zachowanie substancji oraz organizmów na skutek styczności z ekstremalnie niską temperaturą. Ma szerokie zastosowanie w medycynie, gastronomii, a także przemyśle, stwarzając co raz to nowe możliwości jej zastosowania.

Głównymi przedmiotami badań kriotechniki są gazy, takie jak dwutlenek węgla, azot lub hel, które zmieniają swój stan skupienia w bardzo niskich temperaturach.

Dzięki zastosowaniu specjalistycznych pojemników, zwanych naczyniami Dewara, mamy możliwość transportowania i magazynowania tych substancji. Dzięki doskonałym zdolnościom izolacyjnym utrzymują one substancje w niskich temperaturach, pozwalając nam na ich swobodne użytkowanie.

Suchy lód

Substancja popularnie nazywana suchym lodem to zestalony dwutlenek węgla. Standardowo ma on temperaturę -78°C, dlatego znalazł szerokie zastosowanie w chłodnictwie oraz wielu zakładach produkcyjnych. Często stosowany jest do zamrażania produktów spożywczych, ze względu na swoje właściwości fizykochemiczne – suchy lód, zwiększając swoją temperaturę nie topi się, jak zamrożona woda, a ulega zjawisku sublimacji, czyli przemiany ciała stałego w gaz. Efektem ubocznym tego procesu nie jest wiec powstanie wilgoci, co pozwala na utrzymanie produktów w optymalnych warunkach.

Rozwój techniki sprawił, że suchy lód stał się powszechnie stosowany także w innych branżach – w technice stosujemy do czyszczenia powierzchni, zwanego piaskowaniem suchym lodem, natomiast w gastronomii stał się składnikiem wielu efektownych drinków oraz deserów.

Doskonale sprawdza się również w przypadku wydarzeń rozrywkowych – parując, tworzy gęstą mgłę, będącą wspaniałym efektem wizualnym.

Gorący lód

Gorący lód brzmi niewiarygodnie – w końcu podstawową cechą lodu jest jego niska temperatura. Jednak ze względu na swój wygląd, do złudzenia przypominający lód, produkt powstały z połączenia wody i octanu sody zyskał nazwę gorącego lodu i chyba każdy z nas miał z nim styczność w chłodny zimowy dzień.

Gorący lód jest substancją, za pomocą której stworzyć możemy rzeźby lodowe, a jego wykonanie możliwe jest w domowych warunkach. Potrzebujemy do tego celu jedynie bezwodnego octanu sodu, wody oraz naczynia.

Kiedy octan sodu zagotujemy w wodzie, a następnie schłodzimy powstałą ciecz w lodówce, zmieni swoje właściwości – wystarczy teraz dodać odrobinę octanu sodu dotknąć cieczy lub zmienić jej ciśnienie, by zamieniła się w bezbarwne ciało stałe przypominające lód.

Reakcji tej towarzyszy oddawanie ciepła, dlatego też znalazła swoje zastosowanie w dostępnych powszechnie ogrzewaczach dłoni.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas