Artykuł sponsorowany Czym charakteryzuje się drewno skandynawskie?

Czym charakteryzuje się drewno skandynawskie?

Drewno skandynawskie to doskonały materiał do budowy domów drewnianych. Gęste i wytrzymałe drewno konstrukcyjne od bardzo dawna doceniane jest w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, gdzie technologia budowy domów modułowych cieszy się niesłabnącą popularnością. W ostatnich latach drewno skandynawskie podbija także rynek europejski.

Cechy drewna skandynawskiego

Podstawowymi atutem drewna skandynawskiego jest jakość, która wynika z dużej gęstości i wytrzymałości. Drewno skandynawskie suszy się komorowo, co pozwala zachować odpowiedni poziom wilgotności oraz uniknąć odkształceń. Tak przetworzone szwedzkie drewno jest niepodatne na zasiedlanie przez szkodniki.

Świerk skandynawski swoje unikatowe właściwości zawdzięcza procesowi powolnego wzrostu w surowym mikroklimacie. A zatem jest to gatunek odporny na niskie temperatury oraz bardzo twardy – posiada większą liczbę słojów w porównaniu do naszych rodzimych gatunków świerka.

Drewno skandynawskie ma jasny, lekko żółty kolor i prosty kierunek włókien – rzadko pojawiają się na nim pęcherzyki żywicy. Zanim drewno zostanie użyte do budowy konstrukcji, przechodzi długi proces obróbki. Surowiec jest sezonowany, następnie suszony komorowo, a na końcu strugany. Dzięki przetwórstwu możliwe jest utrzymanie wilgotności na poziomie nieprzekraczającym 18%.

Drewno ze skandynawskich lasów pozyskiwane zgodnie z normami FSC importuje firma ECOWOOD, której siedziba mieści się niedaleko Poznania. Drewno konstrukcyjne przywożone z krajów skandynawskich cechuje się odpornością na warunki atmosferyczne oraz czynniki biologiczne, a także dużą gamą przekrojów i długości oraz łatwością w obróbce i podatnością na impregnację.

Do czego wykorzystuje się drewno skandynawskie?

Drewno skandynawskie z Poznania występuję w różnych wymiarach, dlatego stanowi doskonały materiał do budowy domów całorocznych i letniskowych oraz altan, tarasów, wiat, garaży i hal. Ze świerka skandynawskiego powstają także meble, boazeria, elementy dekoracyjne oraz podłogi. Jest to także świetny materiał do budowy konstrukcji dachu i różnych elementów nośnych. Strugane krawędzie znacznie opóźniają moment zapalenia, co jest bardzo ważne w przypadku konstrukcji nieosłoniętych i niezabezpieczonych okładziną.

Suszenie komorowe powoduje, że drewno traci swoje właściwości odżywcze, które mogą stanowić zachętę dla pasożytów. W czasie procesu z drewna usuwane są wszystkie insekty w różnej fazie rozwoju, a także grzybnie i zarodniki. Dzięki niskiej wilgotności drewno konstrukcyjne stanowi doskonały materiał do budowy domów szkieletowych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas