Artykuł sponsorowany Czym charakteryzują się zasilacze modułowe?

Czym charakteryzują się zasilacze modułowe?

Niemal każdy nowoczesny zakład przemysłowy potrzebuje nieprzerwanych dostaw energii elektrycznej, by mógł prawidłowo funkcjonować. Czasem jednak zdarzają się przerwy w dostawach, a zasilanie przejmują rozwiązania awaryjne takie jak modułowe zasilacze UPS. W tym artykule postaramy się, wyjaśnić czym dokładnie są te urządzenia, a także co wyróżnia je spośród konkurencyjnych rozwiązań.

Czym są zasilacze modułowe?

Na zasilanie modułowe składa się wiele pojedynczych urządzeń UPS, nazywanych modułami, umieszczonych w przegrodach dedykowanej szafy. Zaletą tego rozwiązania jest łatwość instalacji i wymiany poszczególnych komponentów, gdyż wystarczy jedynie zużyty moduł wysunąć, by w jego miejscu umieścić kolejny. W większych zakładach często praktyką jest tak zwana nadmiarowość modułów, czyli zakup znacznie większej ich ilości, niż realnie potrzebujemy. Celem takiego działania jest zyskanie pewności, że nawet jeśli pierwsza partia akumulatorów zdąży się wyczerpać przed powrotem prądu, zdołamy podtrzymać zasilanie dzięki podmianie baterii. Nowoczesne zasilacze, oferowane na przykład przez firmę Comex, oferują również zaawansowane oprogramowanie, umożliwiające zaplanowanie szeregu działań na wypadek awarii zasilania. Może ono, chociażby wysłać powiadomienie informujące o zdarzeniu, by właściwy pracownik zdążył uruchomić agregat prądotwórczy.

Dodatkowe funkcje zasilaczy modułowych

Poza awaryjnym podtrzymywaniem działania urządzeń elektrycznych zasilacze modułowe pełnią jeszcze kilka przydatnych funkcji. Warto wiedzieć, że wiele wykorzystywanych dziś sprzętów jest wyjątkowo wrażliwych na nagłe zmiany parametrów prądu. Przez takie komplikacje może dojść nawet do poważnych uszkodzeń i przestojów w pracy, na co żaden zakład nie może sobie pozwolić. Podłączone urządzenia UPS na bieżąco analizują płynący prąd elektryczny i przetwarzają go tak, by do podłączonych urządzeń docierała energia o stałym napięciu i natężeniu. Dla uproszczenia możemy uznać, że zasilacz bierze na siebie wszelkie niedoskonałości odbieranego prądu, a do podłączonych urządzeń trafia już zasilanie o pożądanych parametrach. Wielu ekspertów twierdzi nawet, że jest to o wiele ważniejsza funkcja modułowych zasilaczy, niż ich pierwotne zastosowanie, jakim jest awaryjne zasilanie urządzeń.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas