Materiał Partnera Czym charakteryzują się uszczelki typu oring?

Czym charakteryzują się uszczelki typu oring?

Choć uszczelkom nie poświęca się zwykle większej uwagi, są one niezastąpione do prawidłowego działania większości maszyn i urządzeń. Na rynku znajdziemy różne rodzaje uszczelnień. Jednymi z popularniejszych wyrobów tego typu  są oringi. Obecnie każdy producent uszczelnień posiada je w swojej ofercie. Czym charakteryzują się oringi?

Czym są uszczelnienia typu oring?

Mianem oringów specjaliści określają specjalne pierścienie uszczelniające, które posiadają okrągły przekrój. Uszczelki te swoim kształtem przypominają torus- figurę przestrzenną, która powstaje na skutek obrotu okręgu wokół linii prostej leżącej w jego płaszczyźnie. Aby zobrazować to sobie w bardziej przystępny sposób, możemy przyrównać wygląd torusa do dętki rowerowej.

Na rynku dostępne są oringi w wielu rozmiarach. Jak informuje specjalista z firmy GG Trading, która jest czołowym producentem uszczelnień – podając rozmiar oringu pod uwagę należy wziąć średnicę wewnętrzną wyrobu oraz średnicę sznura. Uszczelnienia tego typu dobiera się zależnie od specyfiki urządzenia, w którym mają być zamontowane.

Zalety uszczelnień typu oring

Największą zaletą uszczelnień typu oring jest nieprzeciętna elastyczność. Dzięki niej wyroby te mogą być stosowane zarówno w urządzeniach statycznych, jak i dynamicznych. Co ważne- oringi bardzo dobrze znoszą pracę w wysokich temperaturach. Nie straszne im wartości w przedziale od -50 do 300 stopni Celsjusza. Oringi zapewniają urządzeniom wysoką szczelność także w przypadku braku ciśnienia, a w przypadku kiedy się ono pojawi, jest równomiernie rozkładane we wszystkich kierunkach, co skutkuje jeszcze lepszą jakością połączenia. Warto też wspomnieć, że mimo licznych zalet, koszt produkcji oringów nie jest wysoki, co wpływa na ich szerokie zastosowanie w wielu branżach przemysłowych. Oringi używane są jako uszczelnienia techniczne, samochodowe, do kotłów parowych, opakowań, czy rurociągów.

Z jakiego tworzywa produkuje się oringi?

Producenci uszczelnień najczęściej oferują oringi wykonane z gumy oraz silikonu. Tworzywa te mają zdolność do odwracalnej deformacji. Stosunkowo trudno też naruszyć ciągłość ich struktury w czasie eksploatacji urządzenia, w którym są zamontowane. Zależnie od rodzaju zastosowanego do produkcji oringów materiału, mogą mieć one różną wrażliwość na temperaturę i działanie substancji chemicznych. Na uszczelkach typu oring zamieszczone są specjalistyczne oznaczenia, które pomagają w identyfikacji materiału, z jakiego je wykonano. Pozwala to jak najlepiej dopasować produkt do potrzeb danej maszyny lub urządzenia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas