Materiał Partnera Czym charakteryzują się przekładnie łańcuchowe?

Czym charakteryzują się przekładnie łańcuchowe?

Działanie większości maszyn przemysłowych jest zdeterminowane doborem odpowiedniego rodzaju przekładni mechanicznej. Najpopularniejsze są modele pasowe oraz łańcuchowe, z czego drugie mają zdolność przenoszenia bardzo dużych obciążeń. Najważniejszym aspekt to prawidłowe dopasowanie jej kluczowych elementów, czyli łańcucha oraz kół zębatych. Komponenty powinny charakteryzować się przede wszystkim solidnym wykonaniem ze stali.

Budowa przekładni łańcuchowej

Podobnie jak w przypadku modelu pasowego, tak również tutaj główne zadanie to przenoszenie ruchu z komponentu napędowego na napędzany. Typ łańcuchowy również jest zaliczany do przekładni mechanicznych cięgnowych. Składa się z kół łańcuchowych – zębatych, które są oplecione cięgnem, czyli łańcuchem. Poszczególne modele mogą się różnić między sobą ze względu na rodzaj zastosowanego łańcucha, czyli pierścieniowego lub drabinkowego. Częściej jednak wykorzystuje się te drugie w wersji rolkowej, dostępne między innymi w ofercie firmy Uni-Lager z Rudy Śląskiej. Warto również powrócić do wspomnianych kół łańcuchowych, które dzielą się na części z piastą lub bez niej. Pierwsze posiadają własny element obrotowy, co umożliwia ich osadzenie na nieruchomych wałkach, z kolei drugie są wyposażone wyłącznie w otwór technologiczny i współpracują z obrotowymi wałkami.

Dobór części do przekładni

Do prawidłowego działania całego mechanizmu należy zwrócić szczególną uwagę na zakup właściwych komponentów. Rozmiar łańcucha musi bowiem odpowiadać mocy napędu, dlatego należy uwzględnić rodzaj oraz wielkość przenoszonych obciążeń. Ponadto ten element musi cechować się elastycznością, czyli możliwością wydłużenia o 2 przedziałki i skrócenia jej o 2%. W ten sposób będzie właściwie napięty, co gwarantuje prawidłowe działanie przekładni. Jeśli zaś chodzi o koła zębate, to istotną kwestię stanowi liczba zębów, która nie powinna być mniejsza niż 12, jednak płynność ruchu zapewniają dopiero modele o 17 zębach. Wygodę montażu zapewniają z kolei produkty mające ich nieparzystą liczbę. Wszystkie elementy tego rodzaju mechanizmu powinny być wykonane z wysokiej jakości stali konstrukcyjnych lub hartowanych.

Korzyści rozwiązania

Uważa się, że przekładania łańcuchowa jest swoistym uzupełnieniem dla modeli pasowych oraz zębatymi. Choć mają dużą konkurencję ze strony tych pierwszych, zwłaszcza ich wersji z pasami zębatymi, to jednak jej przewagę stanowi możliwość skutecznego minimalizowania szarpnięć oraz uderzeń. Ma to niezwykle istotne znaczenie dla żywotności poszczególnych elementów konstrukcyjnych maszyny. Ponadto jest mniej obciążająca dla wałów, jak również łożysk, dlatego daje możliwość uzyskania większej sprawności mechanizmu. Niemniej jednak praca przekładni łańcuchowej jest znacznie głośniejsza, nierówna, a elementy potrzebują regularnego smarowania w celu uniknięcia zatarcia.

Opracowanie:

FHU Uni-Lager Marcin Kućmin

Ruda Śląska , Brańskiego 133

Podziel się