Artykuł sponsorowany Czy warto korzystać z usług skupu surowców wtórnych?

Czy warto korzystać z usług skupu surowców wtórnych?

Żyjemy w czasach, w których mamy bardzo łatwy dostęp do wszelakich dóbr materialnych, przez co generuje olbrzymie ilości śmieci, co nie pozostaje bez wpływu na nasze środowisko. Na szczęście coraz więcej mówi się o ekologii i powtórnym wykorzystaniu materiałów. Tutaj z pomocą przychodzą skupy surowców wtórnych, gdzie wszelkie surowce zaklasyfikowane jako wtórne są zarówno skupowane, jak i sprzedawane. Co warto wiedzieć o tych miejscach? Sprawdź!

Przede wszystkim – makulatura!

Jednym z podstawowych odpadów nadających się do recyklingu jest szeroko pojęta makulatura. Zaliczają się do niej między innymi stare podręczniki czy książki, zeszyty, papiery biurowe, ścinki drukarskie, ulotki reklamowe, plakaty, kolorowe gazety czy pudełka i papierowe opakowania. Najważniejsze, aby oddawane do skupu materiały nie były mokre ani poplamione tłustymi cieczami (olejami itd.).

Z przetworzonej makulatury wyrabia się:

 • Papier toaletowy
 • Ręczniki papierowe
 • Tekturę na pudełka
 • Papier gazetowy
 • Szary papier pakowy
 • Płyty dachowe faliste (po nasyceniu makulatury asfaltem)
 • Ekofiber do izolacji termicznej lub akustycznej ścian działowych

Wśród korzyści takiego rozwiązania znajdziemy oczywiście poprawę stanu środowiska, mniejsze zanieczyszczenie czy oszczędność energii. Jednak mało kto wie, że można na tym także zarobić. Za kilogram makulatury w skupie otrzymamy około 20 groszy – więc się opłaca. Nie dość, że pomożemy planecie, to jeszcze zyskamy pieniądze na drobne przyjemności.

Co jeszcze można sprzedać na skupie?

Niektóre punkty skupu surowców wtórnych posiadają także miejsce na złom. Najczęściej w tej branży można spotkać się z zainteresowaniem: wiórami metalowymi i żeliwnymi, złomem stalowym wsadowym i nie wsadowym oraz złomem stali stopowych.

W ostatnich latach bardzo rozwija się także skup elektrośmieci, czyli zużytych urządzeń elektronicznych, które są szczególnie niebezpieczne dla środowiska, a wyrzucenie ich do standardowego kosza na śmieci jest niedopuszczalne. Warto zaznaczyć, że za zużyte urządzenia skupy oferują całkiem dobre stawki, a za zużyte procesory można dostać nawet kilkaset złotych za kilogram.

Jakich produktów nie sprzedamy?

Niestety nie wszystkie materiały da się przetworzyć. W związku z tym skupy nie przyjmują lakierowanego i kredowanego papieru, ceramiki, opakowań, które miały kontakt z tłuszczami, a także opakowań wykonanych z wielu materiałów.

Dodatkowo również przepisy prawne informują nas o tym, czego nie można sprzedać na skupie. Wśród obostrzeń, które mają na celu zminimalizowanie kradzieży związanych z chęcią zysku, są:

 • Stare monety
 • Części torów kolejowych
 • Studzienki kanalizacyjne
 • Znaki drogowe

Jeśli chcemy przyczynić się do ochrony środowiska, a przy okazji zarobić trochę gotówki, warto korzystać z usług sprawdzonych skupów, które oferują dobre stawki. Wśród takich placówek jest firma Sol - Hurt Sp. z o.o. Sp.k. z Solca Kujawskiego, działająca na rynku od ponad 25 lat.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas