Artykuł sponsorowany Czy systemy wizyjnej kontroli jakości to przyszłość produkcji?

Czy systemy wizyjnej kontroli jakości to przyszłość produkcji?

Wiele osób utożsamia systemy wizyjnej kontroli jakości z monitoringiem. To duży błąd, bo choć systemy monitoringu rejestrują obraz, to nie analizują go pod kątem poprawności. Jest to domena systemów wizyjnej kontroli jakości. Wykrycie wszelkich wad produktu, kiedy ten nie opuścił jeszcze linii produkcyjnej, jest bardzo istotne. Dzięki odpowiednim urządzeniom i aplikacjom producenci są w stanie wyeliminować nieprawidłowości na dalszym etapie produkcji oraz uniknąć kosztów związanych z ich naprawą. Zdolności percepcyjne kontrolera jakości są ograniczone. Dlatego też coraz więcej przedsiębiorstw korzysta w tym zakresie z pomocy inteligentnych technologii.

Systemy wizyjnej kontroli jakości – co się na nie składa?

Najprostszym elementem systemów wizyjnej kontroli jakości są czujniki wizyjne i kamery. Poprzez wykonywanie zdjęć, kiedy produkty przemieszczają się na linii produkcyjnej, są one w stanie analizować ich kształt, kolor, wymiar, poprawność wykonania i wiele innych parametrów. Na rynku dostępne są także kamery, które współpracują z dedykowanym dla danego przedsiębiorstwa oprogramowaniem komputerowym lub innymi urządzeniami automatyki przemysłowej. Systemy wizyjnej kontroli jakości mają zwykle budowę modułową. Bardzo łatwo poszerzać je o kolejne elementy, co zapewnia kompleksowy nadzór nad całą produkcją. Jak podkreśla specjalista z firmy Abis – kontrola jakości przeprowadzana jest bez wstrzymywania pracy linii produkcyjnej, co znacząco ogranicza straty finansowe.

Zalety wizyjnej kontroli jakości

Inwestycja w systemy wizyjnej kontroli jakości niesie za sobą wiele korzyści. Dzięki współpracy wszystkich elementów systemu wizyjnego z aplikacjami komputerowymi przedsiębiorca zyskuje dostęp do szczegółowych danych i statystyk dotyczących produkcji. Ich analiza pozwala na doskonalenie linii produkcyjnych, a tym samym na tworzenie coraz to lepszych wyrobów. Czujniki wizyjne działają intuicyjnie i bezobsługowo, więc ich praca nie musi być kontrolowana przez personel. Jeden czujnik może kontrolować kilka parametrów produktu jednocześnie, co wpływa pozytywnie na efektywność prac produkcyjnych.

Gdzie stosuje się systemy wizyjnej kontroli jakości?

Zastosowanie systemów wizyjnej kontroli jakości obejmuje wiele branż przemysłowych. Wykorzystuje się je w firmach, gdzie używa się maszyn pozycjonujących opakowania. Czujniki wizyjne montowane są także na liniach produkcyjnych koncernów farmaceutycznych i kosmetycznych. Kontrolują one np. napełnianie blistrów, położenie etykiet oraz weryfikują zawartość opakowań.

W przemyśle maszynowym systemy wizyjnej kontroli jakości odpowiadają za kontrolę powierzchni po obróbce mechanicznej. W przemyśle spożywczym zaś znajdziemy je na liniach butelkowania. Z roku na rok coraz więcej przedsiębiorców inwestuje w tego typu udogodnienia. Możemy być pewni, że systemy wizyjnej kontroli jakości oraz inne elementy nowoczesnej automatyki przemysłowej w przyszłości zdominują polskie zakłady.

Opracowanie:

ABIS Sp. z o. o. Spółka Komandytowa

Rząska , Kamienna 17

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas