Materiał Partnera Czy recykling papieru się opłaca?

Czy recykling papieru się opłaca?

Dbanie o środowisko to coś więcej niż moda. Kiedyś mogło być uznawane za pewną formę ekstrawagancji, ale w dzisiejszych czasach, gdy zagrożenia związane z nadmierną produkcją odpadów są tak poważne, trzeba podjąć konkretne kroki, żeby lepiej zatroszczyć się o planetę. Jednym ze sposobów dbania o środowisko jest recykling papieru. Czy to rzeczywiście ma sens?

Na czym polega recykling papieru?

Proces recyklingu zaczyna się już w domach prywatnych, kiedy ich mieszkańcy segregują odpady. Papier, który trafia do odpowiednich pojemników, jest dostarczany do miejsc, gdzie makulatura jest poddawana obróbce. Materiał musi być dokładnie oczyszczony, a potem posortowany pod względem długości włókien. Następnie makulaturę można poddać odbarwianiu i bieleniu, ale nie jest to konieczne. Te zabiegi przeprowadza się wówczas, gdy wymaga tego późniejsze przeznaczenie papieru. Pod koniec z masy odprowadza się wodę, a potem się ją zagęszcza. Ostatnim etapem jest prasowanie makulatury. Z odpadów papierowych można odzyskać bardzo dużą część tego materiału. Makulatury nie da się jednak przerabiać w nieskończoność. Uznaje się, że recykling papieru może być przeprowadzony maksymalnie 3-4 razy.

Recykling papieru – czy to się opłaca?

Recykling papieru to dobry pomysł z dwóch głównych powodów. Po pierwsze, sprzyja to dbaniu o środowisko, bo odpady są zużywane ponownie, a dodatkowo przerabianie makulatury pomaga oszczędzić wodę. Po drugie, produkcja papieru z makulatury jest znacznie tańsza, ponieważ wymaga zużycia mniejszych ilości energii, niż w przypadku tradycyjnych metod.  Recykling jest ważnym elementem działania wielu fabryk tektury, np. firmy TOP S.A. Nie chodzi tylko o korzyści ekonomiczne, ważna jest sama ideologia i świadomość zagrożenia płynącego ze zbyt dużej produkcji odpadów. Warto wspierać firmy, za których działaniami kryje się jakaś misja.

Dlaczego recykling papieru jest tak ważny?

Wzrost populacji planety, a także zwyczajne zamiłowanie do wygody sprawia, że produkowane jest znacznie więcej papieru, a ponadto jest on wykorzystywany nieoszczędnie. Niemałe znaczenie ma to, że jego segregacja jest często zaniedbywana. Może to wynikać z braku świadomości o problemach dotyczących ekologii, a także niestety ze zwykłego lenistwa. Warto podejmować działania wspomagające dobry stan planety.

Pamiętaj, że kondycja środowiska zależy również od Ciebie. Negatywne zmiany klimatyczne postępują bardzo szybko – walcząc o planetę, walczysz o swoją przyszłość.

Podziel się