Artykuł sponsorowany Czy pellet to ekologiczny materiał grzewczy?

Czy pellet to ekologiczny materiał grzewczy?

Pellet to rodzaj biopaliwa produkowanego z masy drzewnej. Powstaje z odpadów tartacznych, czyli ścinek, wiórów i zrębków, co oznacza, że do jego produkcji nie jest konieczna wycinka drzew. Odpadki są suszone, mielone i prasowane w warunkach wysokiego ciśnienia bez udziału dodatkowych substancji chemicznych. Naturalnym spoiwem jest lignina wytwarzana przez drewno. A zatem pellet to materiał grzewczy czysty i ekologiczny.

Pellet a ekologia

Produkowany z trocin tartacznych pellet wytwarzany jest w postaci granulek o zwartej konsystencji, co wpływa na wysoką kaloryczność opału. Pellet cechuje się niską wilgotnością, regularnością materiałową i dużą gęstością, co decyduje o jego wartości opałowej. Spalanie pelletu wiąże się z niewielką emisją szkodliwych związków do atmosfery.

Pellet to jedno z bardziej ekologicznych i wydajnych paliw na rynku. W dobrych warunkach spalania jest najczystszym opałem grzewczym. Pellet spala się w nowoczesnych i w pełni zautomatyzowanych piecach z podajnikiem. Do komory spalania trafia dokładnie taka ilość opału, jaka jest potrzebna do utrzymania określonej temperatury wewnątrz, co oznacza niższe zużycie paliwa, a więc mniejszą ilość zanieczyszczeń i popiołu.

Pellet z certyfikatem

Obowiązuje kilka rodzajów certyfikatów pelletu, a jednym z powszechniej wykorzystywanych jest ENplus. Norma wprowadziła klasy jakości A1 i A2. Pellety oznaczane jako A1 produkują najmniej popiołu i spełniają najwyższe wymogi. Dostawcą certyfikowanego peletu Etna A1 jest skład budowlany Fliś-Bud z Wieliczki. Oferowany pellet drzewny produkowany jest z trociny iglastej i charakteryzuje się zawartością popiołu na poziomie 0,6% i wilgotnością 8%. Stosowanie pelletu z certyfikatem przekłada się na dłuższą żywotność pieca. Im niższa zawartość popiołu, tym mniej zanieczyszczony będzie piec, a niska wilgotność oznacza mniejsze zużycie paliwa i lepszą efektywność spalania. Pellety klasy A2 ze względu na większą zawartość popiołu nadają się do pieców o większej mocy,

Pellet, czyli ekonomiczny i ekologiczny materiał grzewczy

Dostarczany przez skład węgla z Wieliczki pellet w trakcie spalania emituje znikomą ilość związków chemicznych, a dzięki wysokiej kaloryczności ilość opału potrzebnego do ogrzania domu jest mniejsza niż w przypadku innych surowców. Ogrzewanie pelletem oznacza zatem oszczędności oraz przyczynia się do ograniczania szkodliwych substancji, które przedostają się do atmosfery. Piece na pellet mogą pracować cały rok – poza sezonem grzewczym służą do ogrzewania ciepłej wody użytkowej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas