Artykuł sponsorowany Czy kruszenie gruzu wymaga zezwolenia?

Czy kruszenie gruzu wymaga zezwolenia?

Kruszenie gruzu przez jego wytwórcę nie wymaga dodatkowych uprawnień i zaświadczeń. Inaczej jest jednak w przypadku firm lub osób prywatnych, które chcą w prosty sposób pozbyć się zalegających im odpadów. Wtedy mówi się o przetwarzaniu. Wówczas posługiwanie się kruszarką mobilną wymaga niezbędnych zaświadczeń. W przeciwnym razie można narazić się na nałożenie sporej kary finansowej.

Jak wygląda proces uzyskania zaświadczenia?

Przetwarzania gruzu to często najwygodniejszy sposób na jego szybkie pozbycie się. Skruszony materiał można ponownie wykorzystać do produkcji. To ekologiczne rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej firm. Najczęściej kruszy się gruz kiedy:

  • przeprowadza się gruntowny remont mieszkania,
  • oddaje się budynek do rozbiórki,
  • gruz zalega na terenie budowy i nie zostanie wykorzystany.

Kruszeniem gruzu i betonu powinien zająć się doświadczony operator specjalistycznej maszyny. Musi on posiadać odpowiednie zaświadczenia, które wydaje starostwo powiatowe, marszałek województwa albo regionalny dyrektor ochrony środowiska. Bez niego działalność staje się niezgodna z prawem i może prowadzić do nałożenia kar finansowych.

Pozyskanie zezwolenia nie jest skomplikowane, ale może trochę potrwać. Procedurę rozpoczyna się od złożenia wniosku do odpowiedniej placówki. Kompletny dokument powinien zawierać dołączone:

  • zaświadczenie o niekaralności,
  • operat przeciwpożarowy,
  • dowód opłaty skarbowej, która wynosi 616 złotych.

Powyższe dokumenty są niezbędne do uzyskania zezwolenia na przetwarzanie gruzu oraz betonu, ale jeśli firma chce dodatkowo zajmować się innymi odpadami, mogą być wymagane dodatkowe formularze. Po złożeniu wniosku rozpatruje go wojewódzki inspektor ochrony środowiska lub komendant Państwowej Straży Pożarnej. Ważne zezwolenie nigdy nie jest przyznawane na dłużej niż 10 lat.

Kto ma zezwolenia na przetwarzanie gruzu?

Ze względu na liczne formalności, opłaty i czas oczekiwania na wydanie zaświadczenia, przedsiębiorcy i osoby prywatne raczej nie starają się zdobywać go na własną rękę. Kiedy pojawia się konieczność kruszenia gruzu, znacznie wygodniej jest zatrudnić doświadczoną firmę, jak np. P.H.U. DRÓŻDŻ. Takie przedsiębiorstwa mają niezbędne dokumenty pozwalające im na prowadzenie wymaganych prac i obsługę maszyn. Do tego dysponują specjalistycznym sprzętem, który ułatwia i usprawnia proces przetwarzania opadów. Profesjonaliści chętnie doradzają także w sprawie składowania gruzu oraz dokonania niezbędnych formalności związanych pracami z tym materiałem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas