Artykuł sponsorowany Czy folie mogą być ekologiczne?

Czy folie mogą być ekologiczne?

Według opinii wielu osób promujących postawy ekologiczne, tworzywa sztuczne są szkodliwe dla środowiska i należy za wszelką cenę odchodzić od ich stosowania. Czy aby na pewno jest to prawda? Nowoczesne technologie produkcji wyrobów z polietylenu pozwalają na uzyskanie wyrobów, które bardzo szybko się rozkładają do neutralnych składników, takich jak dwutlenek węgla, woda i biomasa.

Biodegradowalny polietylen – co to takiego?

Opinia o wysokiej szkodliwości wyrobów z tworzyw sztucznych dla środowiska jest bardzo rozpowszechniona. W sieci można znaleźć alarmujące opinie ekologów, zgodnie z którymi plastik zalewa naturę, siejąc w niej prawdziwe spustoszenie. Takie tezy są wzmacniane wymownymi zdjęciami zwierząt, które cierpią z powodu zaśmiecenia ich naturalnych siedlisk.

Warto jednak posłuchać, co na ten temat mają do powiedzenia sami specjaliści w dziedzinie wytwarzania tworzyw sztucznych. Trendy w produkcji opakowań plastikowych już niedługo będzie wyznaczał biodegradowalny polietylen. Ten samorozkładajacy się materiał jest w pełni bezpieczny dla środowiska – wyjaśnia ekspert z firmy Fol-Plast.

Technologie produkcji folii polietylenowej dążą do uzyskania wyrobów, które mogą samoistnie się rozłożyć w przeciągu od kilku tygodni do kilku lat. Produktami końcowymi takiego rozpadu są dwutlenek węgla, woda oraz mała ilość biomasy, czyli składniki nieszkodliwe dla środowiska.

Technologia produkcji folii ekologicznej

Jedną z metod produkcji jest technologia d2w (z ang. degradable to water). Polega ona na tworzeniu materiałów oksybiodegradowalnych, czyli ulegających rozkładowi pod wpływem kontaktu z powietrzem. Oznacza to, że proces rozpadu rozpoczyna się już w momencie opuszczenia zakładu produkcyjnego przez gotowe elementy z plastiku. Degradację ekologicznych folii przyspiesza ciepło, działanie promieni słonecznych oraz czynniki mechaniczne, a jej tempo zależy od właściwości nadanych materiałowi podczas wytwarzania.

Warto podkreślić, że przyjazność dla środowiska nie oznacza niższej jakości wyrobów lub ich małej wytrzymałości. Z punktu widzenia klienta korzystanie z folii ekologicznej niczym się nie różni od używania tradycyjnych produktów z polietylenu.

Czy produkcja plastiku szkodzi środowisku?

Wbrew powszechnym opiniom proces produkcji tradycyjnych wyrobów z polietylenu jest mniej agresywny dla środowiska niż wytwarzanie produktów uznawanych za ekologiczne. Przykładowo, zatrucie wody podczas produkowania opakowań plastikowych jest 50-krotnie mniejsze niż podczas analogicznych działań związanych z wytwarzaniem toreb papierowych.

Ponadto produkcja opakowań z papieru wymaga około 20% większego nakładu energii niż w przypadku tworzyw sztucznych. Z punktu widzenia ekologii oznacza to o 1/5 więcej spalin generowanych do atmosfery.


Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas