Artykuł sponsorowany Czujniki do pomiaru odległości od Baumer – jak działają?

Czujniki do pomiaru odległości od Baumer – jak działają?

Dokładne pomiary odległości są możliwe dzięki wykorzystaniu metody konfokalno-chromatycznej, która daje możliwość zmierzenia nawet niewielkich otworów. Co ważne, metoda jest całkowicie pasywna i sprawdza się także na powierzchniach wydzielającymi mocne refleksy oraz podłożach transparentnych. Sprawdźmy, co na ten temat mówi ekspert z Baumer i jak w praktyce wygląda pomiar odległości.

Budowa i właściwości czujnika konfokalnego – pomiar odległości

Pomiar odległości odbywa się za pomocą kontrolera, który generuje wiązkę światła widzialnego, skupiając ją na wybranej powierzchni.

W czasie pomiaru fale światła wracają przez półprzepuszczalne lustra do kontrolera, który rejestruje pozycją na światłoczułym elemencie elektroniki. Następnie dochodzi do przetworzenia wartości na impuls elektryczny, co pozwala w łatwy sposób określić rzeczywistą odległość od interesującego obiektu
 
– mówi specjalista z Baumer.

W skład systemu konfokalnego wchodzą kontroler i czujnik połączone przewodem światłowodowym. Nowoczesne urządzenia do pomiaru odległości mają wbudowany intuicyjny interfejs sieciowy, dzięki czemu proces konfiguracji nie wymaga wykorzystania dodatkowego oprogramowania. Oferta Baumer obejmuje modele o różnych rozmiarach, zakresach pomiarowych oraz klasie dokładności, które sprawdzą się zarówno do kontroli wąskich szczelin, jak i grubych transparentnych materiałów.

Czujnik do pomiaru odległości – cechy szczególne

Kontroler gwarantuje świetny stosunek sygnału do zakłóceń i daje pewność wysokiej precyzji pomiarowej. Na szczególną uwagę zasługuje szybka kompensacja powierzchni regulująca czas naświetlania i pozwalająca uzyskać pełną stabilność sygnału.
Jak zauważa pracownik Baumer, czujniki do pomiaru odległości nie potrzebują dodatkowych komponentów elektrycznych. Nie generują ciepła, dlatego mogą być stosowne we wrażliwych środowiskach. Dzięki unikalnej zasadzie działania pomiary odległości i przemieszczenia są bardzo precyzyjne i nigdy nie wychodzą poza margines błędu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas