Artykuł sponsorowany Cynkowanie ogniowe. Jak to się odbywa?

Cynkowanie ogniowe. Jak to się odbywa?

Korozja jest jednym z większych problemów wiążących się ze stosowaniem metali, a zwłaszcza stali. Utlenianie żelaza zachodzące w kontakcie z wilgocią prowadzi do osłabienia wytrzymałości, wpływa na estetykę, a z czasem powoduje całkowitą degenerację. Sposobem na ograniczenie korozji jest wykonywanie różnych powłok zabezpieczających. Najlepiej sprawdza się łączenie cynkowania z malowaniem, co zapewnia ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Czym jest cynkowanie?

Cynkowanie polega na pokryciu elementu wykonanego ze stali cienką powłoką przylegającego do niej cynku. Szczelna warstwa ułożona na powierzchni będzie stanowiła barierę przed przenikaniem tlenu, dzięki czemu znacznie ograniczy prawdopodobieństwo wystąpienia korozji. Cynk ma niższy potencjał od stanowiącego główny składnik stali żelaza. W razie pojawienia się warunków sprzyjających utlenianiu będzie mu ulegał w pierwszej kolejności. Cynkowanie ogniowe lub galwaniczne daje więc możliwość skutecznego chronienia przedmiotów wykonanych ze stali. Dużym plusem jest to, że powłoki mogą być nanoszone na części o różnej wielkości i masie, a także rozmaitym kształcie. Ważny będzie również fakt, że ze względu na to, że warstwa cynku ma niewielką grubość, nie będzie wpływała na wagę elementu ani nie zwiększy znacząco jego rozmiarów. Cynkowanie wykonuje się w przypadku różnych elementów, zwłaszcza tych, które będą eksploatowane w warunkach sprzyjających korozji.

Jak wygląda cynkowanie ogniowe i jakie elementy poddaje się cynkowaniu?

Cynkowanie może być wykonywane przy pomocy cynkowania ogniowego lub galwanizacji. Cynkowanie ogniowe polega na zanurzeniu elementu w płynnym cynku. Osiąga on wysoką temperaturę około 450°C, a po ostygnięciu tworzy jednorodną i dobrze przylegającą do metalu powłokę. Po ochłodzeniu zyskuje ona potrzebną twardość. Cynkowanie ogniowe jest bardzo efektywne ze względu na szybkość całego procesu, choć wymaga sporej ilości energii.

Cynkiem pokrywa się różne elementy metalowe. Standardem jest cynkowanie blach używanych do produkcji karoserii i rozmaitych części samochodów, maszyn budowlanych lub rolniczych. Cynkuje się także zbiorniki, rury i elementy złączne. Warstwa cynku zabezpiecza profile używane do budowy ogrodzeń, zadaszeń oraz konstrukcji stalowych. Jest nakładana m.in. na blachę dachową i profile używane jako balustrady, czy mocowania i wsporniki. Cynkowanie przeprowadza m.in. firma TECHNIKOR. Specjalizuje się ona w lakierowaniu proszkowym, a także piaskowaniu oraz wykonywaniu zabezpieczeń antykorozyjnych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas