Artykuł sponsorowany Co zaliczamy do usług tartacznych?

Co zaliczamy do usług tartacznych?

Zakłady przetwórstwa drewna specjalizują się w wykonywaniu najróżniejszych elementów drewnianych. Materiałem początkowym są kłody drzewne, które wybiera się gatunkowo pod kątem finalnego produktu, który ma z nich powstać. Tartaki słyną z obecności wielkich pił taśmowych, linii produkcyjnych, ogromnej ilości wiórów drzewnych i najróżniejszych gotowych produktów do wyboru. Przeczytaj, co najczęściej wykonuje się w tartaku!

Tartak, jako źródło drewnianych elementów konstrukcyjnych

Podstawową usługą wykonywaną w tartaku jest produkcja materiałów budowlanych o znaczeniu konstrukcyjnym. Jak wskazują specjaliści z Tartaku ISKRA w Sycowie k. Wrocławia, najczęściej są to następujące elementy:

  • więźba dachowa (murłata, jętka, płatew, krokiew, belka);

  • łaty dachowe;

  • deski.

Poza wyrobami wykorzystywanymi do budowy konstrukcji dachowej w tartaku wykonuje się także mniejsze elementy potrzebne w budownictwie, takie jak szalunki. To jednak nie wszystko, bo usługi tartaczne obejmują również inne elementy. Wszelkie odpady drzewne, które można wykorzystać, są przerabiane na pellet drzewny, brykiet lub biomasę.

Pozostałe usługi realizowane w tartaku

Bardzo ważną częścią działalności tartaku jest produkcja tarcicy. Są to elementy obrabiane 2 lub 4-krawędziowo z bali drzewnych. Tarcica suszona służy do produkcji wielu różnych elementów drewnianych przydatnych zarówno w budownictwie jak i architekturze wnętrz. Tarcica jest przecierana i suszona, a materiałem do jej wykonania może być drewno bukowe, sosnowe, dębowe, jesionowe i olchowe. W tartaku wykonuje się również kantówki łączone. To wyroby powstające zwykle z drewna sosnowego, które wykorzystuje się do produkcji stolarki okiennej i drzwiowej. Kantówki sosnowe łączone świetnie nadają się też do wytwarzania balustrad, altanek i ławek ogrodowych. Poza tym w tartaku realizuje się produkcję elementów wykończeniowych, widocznych w budownictwie jedno i wielorodzinnym. Są to m.in. listewki, podbitka dachowa w formie boazerii czy deski podłogowe. Dla przykładu deski montowane na podłodze mogą występować w formie tarasowej, warstwowej, jesionowej, sosnowej i dębowej. Wszystko zależy od zapotrzebowania. Warunkiem wykonywania tych usług jest posiadanie wykwalifikowanego zespołu i zaawansowanego parku maszynowego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter