Artykuł sponsorowany Co warto wiedzieć o skupie miedzi?

Co warto wiedzieć o skupie miedzi?

Miedź (Cu) to metal kolorowy, który ma strategiczne znaczenie dla każdej gospodarki krajów, a także dla każdego sektora przemysłowego. Bez miedzi nie można tworzyć m.in. kabli, smartfonów czy podzespołów samochodowych, a jej właściwości sprawiają, że jest ona tak samo cenna, jak aluminium i stal. Duże znaczenie w obrocie miedzi ma również proces jej recyklingu, w tym skup tego metalu kolorowego. Najważniejsze informacje na ten temat poznać można z dalszych treści artykułu.

O cyklu życia miedzi słów kilka

Cykl życia miedzi jest niezwykły, ponieważ raz wydobyta ruda metalu, która właściwie zostanie przerobiona w specjalistycznych procesach, może być wykorzystywana przez człowieka bez końca. Miedź ceniona jest zaś w budownictwie, energetyce, instalatorstwie, medycynie, lotnictwie czy w sektorze zbrojeniowym i Hi-Tech. Jak wygląda jej cykl życia?

Obrót miedzią zaczyna się od wydobycia rudy metalu oraz od przekazania surowca do specjalistycznych zakładów przerobu. To tam wykonywane są takie procesy jak wytapianie i rafinacja, dzięki którym miedź nabiera nowych form, np. staje się blachą, płaskownikiem, drutem czy zwijaną na szpulę wiązką. Takie półprodukty dostarczane są zaś do producentów kabli, telefonów, komputerów, lodówek, klimatyzatorów, konstrukcji budowlanych czy nawet samochodów, którzy tworzą z nich tysiące różnych części. Po ich montażu np. w urządzeniach AGD miedź znajduje się w swoim cyklu życia na etapie użytkowania. Wyeksploatowanie danych sprzętów, maszyn lub konstrukcji budowlanych pozwala zaś przekazanie elementów miedzianych do skupu, który przeprowadza selekcję i rozpoczyna recykling.

„Zużyta” miedź pierwotna staje się po kolejnym przerobie surowcem wtórnym tj. miedzią recyklingową, z której przygotowuje się półprodukty, a następnie gotowe wyroby. Po ich wyeksploatowaniu metal znowu trafia do skupu i od nowa przechodzi recykling. Tym samym cykl życia miedzi jest nieskończony.

W jakiej postaci skupy złomu przyjmują miedź?

Najlepsze skupy złomu w Polsce przyjmują miedź zarówno od klientów indywidualnych, jak i odbierają ją od podmiotów biznesowych: zakładów przemysłowych, firm budowlanych czy warsztatów samochodowych. Handel miedzią dotyczy zatem skupu detalicznego oraz skupy hurtowego metali kolorowych. Tak działa firma METEOR RECYKLING z Będzina, która przyjmuje ten surowiec w różnej postaci. Mogą to być zniszczone konstrukcje budowlane, elektrośmieci, kable lub też uszkodzone rury. Skupy złomu dzielą zatem złom miedziany na kilka kategorii. Oto najważniejsze z nich:

 • Cu Millbera,
 • Cu świecąca,
 • Cu kawałkowa bez pobiału,  
 • Cu nawój niesort,
 • Cu pobiał,
 • Cu wióry,
 • Cu piecyki,
 • Cu w izolacji.

Każda kategoria złomu miedzianego ma własną wartość za 1 kg, ale to miedź Millbera jest najcenniejsza. Kosztuje ona około 35 zł/kg brutto. Najmniej warte są zaś wiązki samochodowe oraz kable miedziane w izolacji. Ich cena za 1 kg dochodzi do 15 zł brutto.

Dlaczego miedź warto poddawać recyklingowi?

Miedź uznawana jest za jeden z najcenniejszych metali kolorowych, który wykorzystywany jest w niemalże w każdym sektorze przemysłowym, od motoryzacji począwszy, na budownictwie i energetyce kończąc. Można zatem wyobrazić sobie, jak wielkie jest roczne zapotrzebowanie na to „rude złoto”, które niestety przy pierwotnym wydobyciu mocno wpływa na środowisko naturalne. Wtórny przerób pozwala  zatem ograniczyć ilość wydobywanej rudy metalu uznawanej za surowiec strategiczny każdego państwa, korzystnie wypadając przy tym finansowo. Nie tylko jednak kwestie ekologii, finansów i energetyki krajów są jednak brane pod uwagę. Dlaczego jeszcze miedź jest tak chętnie poddawana recyklingowi?

Niebywałą cechą miedzi jest to, iż podczas przerobu wtórnego nie traci ona żadnych swoich unikalnych własności, czy to przewodzenia prądu, czy wytrzymałości na skraje warunki pogodowe. Oznacza to, że metal ten można odzyskiwać w nieskończoność. Nic zatem dziwnego, że zapotrzebowanie całej UE na miedź w ponad 50% jest zaspokajana poprzez recykling. Surowiec ten ma również olbrzymie znaczenie na rozwój nowych technologii, w tym odnawialnym źródeł energii. Miedź potrzebna jest przy transformacji energetycznej farm wiatrowych czy systemów fotowoltaicznych.

5 ważnych faktów na temat recyklingu miedzi

Miedź jest przykładem surowca naturalnego, którego przerób wtórny udowadnia, iż idea recyklingu powinna być rozwijana. Przynosi ona pozytywne korzyści środowiskowe, a także finansowe. Pięcioma ważnymi faktami dotyczącymi recyklingu miedzi, są zatem następujące ciekawostki:

 1. Każdego roku recyklingowi poddawanych jest 9 mln ton miedzi, czyli taka ilość tego metalu kolorowego, która znajduje się łącznie w 900 tysiącach telefonach komórkowych.
 2. Prawie jedna trzecia globalnego zapotrzebowania na miedź zaspokajana jest poprzez tzw. miedź recyklingową, a ponad 65% miedzi wyprodukowanej od 1900 roku nadal jest w użyciu.
 3. Dzięki procesowi recyklingu zużywa się nawet 85% mniej energii niż przy pierwotnym wydobyciu i przerobie. Dotyczy to zarówno prądu, jak i wody.
 4. Recykling miedzi pozwala ograniczać emisję dwutlenku węgla o 40 milionów ton rocznie. Dla porównania taką ilość gazów cieplarnianych w jednym roku emituje około 16 mln samochodów.
 5. Jak już wspomniano miedź recyklingowa to surowiec wtórny, który w 100% odpowiada własnościom użytkowym i parametrom technicznym produktowi pierwotnemu. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas