Materiał Partnera Co warto wiedzieć o produkcji wykrojników introligatorskich?

Co warto wiedzieć o produkcji wykrojników introligatorskich?

Wykrojniki introligatorskie to specjalne narzędzia, które umożliwiają cięcie różnych kształtów w kartonie, tekturze i w innych wyrobach papierniczych. Takie matryce mogą zatem zapewnić błyskawiczną, tanią i w stu procentach powtarzalną produkcję pudełek, teczek czy różnych tekturowych ozdób. Niektóre firmy wykorzystują wykrojniki introligatorskie nawet do wytwarzania wysokiej klasy uszczelnień płaskich. By móc jednak z wykorzystaniem takiego narzędzia wyprodukować serię tysięcy identycznych wyrobów, należy dokładnie zaprojektować i wytworzyć wykrojnik.

Projektowanie wykrojników introligatorskich

Pierwszy etap przy tworzeniu wykrojników introligatorskich to wywiad z zamawiającym, który musi określić swoje potrzeby, oczekiwania i możliwości. Przedstawia on również biurowi projektowania i tworzenia wykrojników własne koncepcje lub nawet gotowy projekt do adaptacji. Dopiero po uzyskaniu wielu informacji na temat wymiarów, jakości i typu wykrojnika dana pracownia może przystąpić do działań projektowych. Te odbywają się w systemach CAD, gdzie przygotowuje się siatkę matrycy. W przypadku opakowań projektowanie wykrojników wiąże się też ściśle z projektowaniem właśnie zamknięć tekturowych czy kartonowych. Modele cyfrowe poddawane są różnym symulacjom, a kolejnym etapem jest wytworzenie prototypu.

Prototyp wykrojnika poligraficznego tworzony jest po to, by móc określić jego jakość, stabilność konstrukcyjną, wytrzymałość oraz funkcjonalność. Dzisiaj wiele firm decyduje się właśnie na prototyping opakowań i matryc, by uzyskać ich najwyższą jakość. Wyroby testowe pomagają także w optymalizowaniu późniejszych kosztów masowej produkcji produktów z tektury, papieru, kartonu czy tworzyw sztucznych. Projektowanie wraz z prototypingiem oferuje firma LASER LINE, uznany na rynku producent wykrojników poligraficznych, introligatorskich, wykrojników do tektury oraz etykiet samoprzylepnych.

Wytwarzanie wykrojników introligatorskich

Wykrojniki introligatorskie są tak cenione ze względu na swoje funkcje. Prócz sztancowania mogą one również zginać, perforować oraz bigować. Muszą być jednak wtedy w odpowiedni sposób przygotowane. Uniwersalne wykrojniki posiadają specjalne płyty bazowe ze sklejki. Muszą one odpowiadać wymiarom i wymogom maszyny sztancującej. W płycie tej wycina się – w technologii laserowej – kształt zgodny z projektem cyfrowym. W wycięte szczeliny mocuje się zaś wcześniej wypalone stalowe listwy. To one stanowią noże introligatorskie wykrojnika. Ich producenci mogą stworzyć je w wersji linii tnących, linii nagniatających, a także linii perforacyjnych. W uogólnieniu wspomniane linie zwane też listwami czy nożami są wytwarzane ze stali – często stali specjalnej – a ich krawędzie są zaostrzone. W przypadku narzędzi do bigowania zamiast ostrzy linie posiadają specjalne zaokrąglone wykończenie.

Stworzenie określonego i niemalże monolitycznego zespołu noży nie kończy jednak prac produkcyjnych nad wykrojnikiem introligatorskim. Istotne jest też wykorzystanie specjalnych gotowych tulejek czy dziurników, a także ważne jest zamontowanie amortyzatorów gumowych dla wykrojnika. Dzięki temu jego praca w maszynie sztancującej będzie wydajna i bezpieczna, a matryca wytrzyma długi czas intensywnej eksploatacji.

Montaż wykrojników w maszynie

Ostatni etap prac nad wykrojnikiem – po przeprowadzonych próbach jego działania – jest zamontowanie matrycy w maszynie introligatorskiej. W większości przypadków nie potrzeba do tego pomocy specjalistów. Pierwszy rozruch warto jednak powierzyć w ręce firmy, która zaprojektowała i wytworzyła dany wykrojnik.

Pamiętać należy też o jego okresowej konserwacji, przeglądzie technicznym, a także o jego serwisie. Polega on nie tylko na wymianie części, spawaniu czy też polerowaniu. Istotne jest przede wszystkim ostrzenie noży.

 

Opracowanie:

Laser Line

Łódź , Nowe Sady 4

Podziel się