Artykuł sponsorowany Co warto wiedzieć o metaloplastyce?

Co warto wiedzieć o metaloplastyce?

Wszelkiego rodzaju metale służą nam w wielu celach, a niektóre z nich dzięki swoim właściwościom umożliwiają stworzenie naprawdę ciekawych i różnorodnych elementów takich jak na przykład doniczki na kwiaty, meble, świeczniki czy elementy służące do odprawiania mszy. Wszystkie prace związane z wytwarzaniem tych przedmiotów obejmuje tak zwana metaloplastyka, o której warto dowiedzieć się nieco więcej.

Czym jest metaloplastyka?

Metaloplastyka jest to szeroko pojęta dziedzina, która obejmuje twórczość związaną z wytwarzaniem artystycznych wyrobów z metalu służących do celów dekoracyjno-użytkowych. Historia metaloplastyki sięga już czasów starożytnych, ponieważ to tam wytwarzano różnego rodzaju klamry, naczynia czy też noże zaś w starożytnej Grecji dochodziła do tego również technika grawerowania. 

Techniki stosowane w metaloplastyce

Metaloplastyka to dziedzina, która łączy różnego rodzaju techniki, wśród których wyróżnić możemy takie jak:

  • Ślusarstwo artystyczne - Jest to technika obróbki na zimno, która skupia w swoim składzie różne prace przy pomocy specjalistycznych narzędzi takie jak kucie, skręcanie, cięcie, wytłaczanie, prostowanie, wyklepywanie, łączenie czy piłowanie i dzięki tej technice możemy otrzymać wiele ciekawych przedmiotów o różnych kształtach.

  • ·Kowalstwo - Jest to metoda obróbki metali na ciepło, gdzie podczas podgrzania danego elementu do wysokiej temperatury możemy zmienić jego kształt czy objętość przy użyciu na przykład młota kowalskiego.

  • Odlewnictwo - Tego rodzaju metoda metaloplastyki polega na tym, iż dany metal w formie płynnej wlewany jest do specjalnie stworzonej formy, który w następnej kolejności doprowadza się do stężenia.

  • Dekorowanie - Są to techniki takie jak na przykład grawerstwo i galwanizacja, dzięki którym na naszym metalowym elemencie możemy otrzymać specjalnie wygrawerowany napis bądź nietypowy wzór poprzez połączenie ze sobą dwóch różnych warstw metali.

Zastosowanie metaloplastyki

Elementy wytwarzane dzięki metaloplastyce znajdują zastosowanie zarówno w celach ozdobnych jak i służą do konkretnego celu takiego jak na przykład podtrzymywanie urny z prochami, pomagają podczas odprawiania mszy czy też w ogrodnictwie do sadzenia roślin.

Skąd wziąć elementy związane z metaloplastyką?

Wykonanie różnego rodzaju elementów metaloplastyki użytkowej warto zlecić doświadczonej firmie takiej jak Manuales, która specjalizuje się w tworzeniu elementów wyposażenia kościołów, naczyń na kompozycje kwiatowe oraz dzbanków wykonanych z blachy mosiężnej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas