Artykuł sponsorowany Co warto wiedzieć o instalacjach butlowych LPG dla domów jednorodzinnych?

Co warto wiedzieć o instalacjach butlowych LPG dla domów jednorodzinnych?

Polskie domy jednorodzinne coraz częściej ogrzewane są dzięki nowoczesnym, proekologicznym, energooszczędnym i łatwym w obsłudze kotłom gazowym kondensacyjnym. Paliwem opałowym takiego urządzenia może być gaz ziemny z sieci miejskiej lub też gaz płynny LPG dostarczany do zamontowanego na działce zbiornika. Co, jeśli warunki terenowe nie pozwalają na montaż instalacji zbiornikowej, a dostęp do sieci miejskiej jest ograniczony? Inwestorzy mogą wybrać coraz popularniejsze baterie butlowe LPG. Czym one są i dlaczego warto rozważyć ich zakup?

Czym są instalacje butlowe LPG?

Instalacje butlowe LPG podobnie jak zbiorniki na gaz płynny, stosowane są przy domach jednorodzinnych m.in. wtedy, kiedy dane domostwo nie ma możliwości stworzenia przyłącza do miejskiej sieci gazu ziemnego. Taka technologia wybierana jest również przez inwestorów, dla których perspektywa montażu dużego zbiornika przydomowego jest nieatrakcyjna ze względu na estetykę oraz wysokie koszty budowy. Instalacja składająca się z kilku butli łatwiejsza jest zatem w stworzeniu, a niewątpliwą jej zaletą jest atrakcyjna cena.

Dodać należy również, że wbrew mylnym opiniom nie jest mniej wydajna. Liczyć można na proste zasilanie domu w paliwo potrzebne do produkcji energii cieplnej dla systemu centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej. Instalacja butlowa LPG może również być podłączona pod kuchenkę gazową. Z czego składa się zatem taka domowa sieć grzewcza?

Z czego składa się instalacja butlowa LPG?

Popularna instalacja 4 butlowa marki GOK Regler und Armaturen, zbudowana jest z kolektora, który łączony jest za pomocą stalowych rurek z systemem pierścieni wcinających. Do kolektora podłączane są wysokociśnieniowe węże gumowe z tekstylną wkładką. Węże mogą pracować w temperaturach do -30 stopni C i wytrzymują ciśnienie 30 bar. Ważnym elementem zewnętrznej sieci jest też reduktor i przełącznik o zwyczajowej wydajności około 6 kg/h. Dostępne są także wyższe wydajności reduktorów i przełączników (10 i 12 kg/h).

Wybierając producenta instalacji butlowej, należy zwracać uwagę na jakość wykonania oraz niezawodność. Są to przecież instalacje, które zapewniają np. ciepło w domu - zatem nie jest możliwa przerwa w ich działaniu.

Warunki budowy instalacji butlowej LPG

Tworzenie instalacji butlowej LPG dla domu jednorodzinnego musi być zgodne z wymaganiami Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych. Stanowi ono, iż cała instalacja może składać się maksymalnie z 10 sztuk baterii. Istotne jest też, by butle były oznakowane i umieszczone co najmniej 2 metry od drzwi i okien, studzienek rewizyjnych i instalacji elektrycznych, a także od wentylacji.

Rozporządzenie wskazuje również, aby inwestor ustawiał instalację wielobutlową na stabilnym terenie bez zagłębień oraz powyżej poziomu gruntu. Baterie powinny być chronione też zadaszeniem oraz przed dostępem dla osób trzecich. Sama rura łącząca butle musi również spełniać określone wymogi, np. nie może mieć szwów.

Zalety instalacji butlowych LPG

Polacy coraz chętniej inwestują w instalacje butlowe LPG, ponieważ są one stosunkowo tanie w tworzeniu oraz łatwe w rozbudowie. Zapewniają one też wysoką wydajność i niską awaryjność, a obsługa jest bardzo prosta – wymagana jest okresowa wymiana butli wraz z wykonaniem próby szczelności sieci.

Niewątpliwą zaletą instalacji butlowej LPG jest też to, że nie trzeba dla niej pozyskiwać pozwolenia na budowę, co konieczne jest przy montowaniu na działce zbiornika na gaz płynny. Inwestorzy mogą cieszyć się też wysokim bezpieczeństwem eksploatacyjnym.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas