Artykuł sponsorowany Co warto wiedzieć o fluidyzacyjnym mrożeniu warzyw i owoców?

Co warto wiedzieć o fluidyzacyjnym mrożeniu warzyw i owoców?

W dzisiejszych czasach możliwość zakupu mrożonych warzyw lub owoców nie robi na nikim większego wrażenia, ponieważ produkty te są szeroko dostępne i tanie. Jednakże mrożenie żywności na skalę przemysłową wymaga nie tylko zastosowania specjalistycznych maszyn, ale także zupełnie innego podejścia do kwestii logistycznych. Jedną z najczęściej wykorzystywanych obecnie metod jest tzw. mrożenie fluidyzacyjne. Co warto o nim wiedzieć?

Czym jest mrożenie fluidyzacyjne?

Choć pozornie skomplikowana nazwa może sugerować, że mamy tutaj do czynienia z procesem wynalezionym niedawno, to z pewnością wypada podkreślić, iż metoda ta stosowana jest już od około 1960 roku. Podczas zamrażania wykorzystuje się tutaj sprężone powietrze wydobywające się ze specjalistycznie zaprojektowanych i odpowiednio rozlokowanych dysz. Po schłodzeniu w parowniku jest ono kierowane z tzw. skrzyni powietrznej w kierunku od dołu ku górze. Pod wpływem tak skierowanego strumienia powietrza cząstki zamrażanego produktu zostają uniesione. Sprawia to, że zachowują się podobnie do cieczy. W jaki sposób to rozumieć?

Chodzi oczywiście o to, iż dostarczenie kolejnej porcji warzyw lub owoców powoduje wyrównanie poziomu warstwy na całej powierzchni. Co do zasady wymuszony ruch zimnego powietrza powoduje intensyfikację wymiany ciepła, a co za tym idzie – szybsze obniżenie temperatury produktów. Mrożenie fluidyzacyjne na szeroką skalę wykorzystywane jest przede wszystkim podczas procesów przetwórczych żywności drobnej, czyli np. jagód, truskawek, groszku oraz kukurydzy. Z jakimi jeszcze informacjami warto się zapoznać?

Jakie są największe zalety rozwiązania?

Mrożenie fluidyzacyjne to wydajna i sprawdzona technologia, która przez szereg lat zdążyła już udowodnić swoją niebagatelną wartość użytkową oraz uniwersalność zastosowania. Najlepszym tego dowodem jest oczywiście jej ciągły rozwój, co dotyczy głównie specjalistycznych tuneli, w których obywa się zamrażanie. Obecnie można spotkać się z tunelami jedno- i dwutaśmowymi. Wybór konkretnej opcji w największej mierze uzależniony jest od możliwości produkcyjnych danego przedsiębiorstwa. Niemniej jednak zastosowanie zamrażania fluidyzacyjnego stanowi gwarancję nie tylko pełnej kontroli nad całym procesem, ale także możliwości wprowadzenia precyzyjnej optymalizacji.

To szczególnie istotne w kontekście ograniczenia zużycia energii. Fluidyzacja to również najszybsza z dostępnych technik mrożenia żywności, aczkolwiek wysoką wydajność obróbki cieplnej da się utrzymać jedynie w przypadku produktów o niewielkich gabarytach. W razie wątpliwości co do tego, czy tunele fluidyzacyjne rzeczywiście są najlepszym rozwiązaniem dla naszej firmy, warto poprosić o pomoc specjalistów z firmy Termostar. Doświadczeni pracownicy każdorazowo gwarantują swoim klientom indywidualne podejście, rzetelność oraz terminowość. Wszyscy zainteresowani mogą liczyć także na wykonanie wyceny porównawczej poszczególnych technologii oraz obsługę serwisową po dokonaniu transakcji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter