Materiał Partnera Co to jest i gdzie ma zastosowanie hydraulika siłowa?

Co to jest i gdzie ma zastosowanie hydraulika siłowa?

Maszyny przemysłowe, ciężki sprzęt drogowy to tylko jedne z nielicznych miejsc, które do poprawnego funkcjonowania wymagają użycia w ich budowie hydrauliki siłowej. Czym dokładnie jest hydraulika siłowa? Dlaczego jej użycie w wielu maszynach przemysłowych jest wręcz niezbędne celem zapewnienia precyzji działania, w pełni kontrolowanego, pozwalającego na przeprowadzanie prac siłowych, których człowiek sam nie mógłby wykonać?

Co to jest hydraulika siłowa?

Hydraulika siłowa spotykana jest w urządzeniach i maszynach w wielu branżach. Ma zastosowanie w rolnictwie, przemyśle wydobywczym, budowlance, mechanice czy transporcie. Hydraulika siłowa opiera się na tzw. układach hydraulicznych, które wzajemnie połączone mogą przenosić olbrzymie siły… dzięki zawartej weń cieczy hydraulicznej. Są to układy wykorzystujące zjawisko ciśnienia sprężonej cieczy do sterowania i napędzania wielu różnych maszyn i urządzeń. Urządzenia hydrauliczne działają dwuetapowo. W pierwszej fazie ruchu wytwarzane jest podciśnienie za pomocą siły mechanicznej, w wyniku której następuje zassanie oleju ze zbiornika. W tym momencie jest drugi etap ruchu, czyli wtłoczenie płynu do systemu hydraulicznego i poprzez wymuszenie jego ruchu stworzenie ciśnienia. Układ hydrauliczny tworzą takie elementy jak: pompa, przewody ciśnieniowe oraz siłowniki. W wielkim uproszczeniu praca układu polega na daniu napędu i ciśnienia przez pompę hydrauliczną, przez co ciecz ze zbiornika doprowadzana jest do siłowników, cylindrów lub silnika, umożliwiając wykonanie ruchu. Dużą rolę w całym układzie odgrywają węże hydrauliczne, jako element najczęściej podlegający „zużyciu” konieczności wymiany. Dlatego tak ważne jest, aby każdy element układu pochodził nie tylko ze sprawdzonego źródła, ale również wykonany był z najlepszych jakościowo materiałów. W przypadku węży hydraulicznych warte uwagi są węże hydrauliczne produkowane przez PLONEX HYDRAULIKA SIŁOWA Dorota Mizera

Zastosowanie hydrauliki siłowej?

Zaletą czy wręcz wyższością rozwiązań hydraulicznych nad np. napędami elektrycznymi jest ich niezależność działania. Układy hydrauliczne nie wymagają zasilania energią elektryczną. Nie wymagają do pracy dostępu do gniazdek elektrycznych, więc mogą być stosowane praktycznie wszędzie. Kolejną zaletą hydrauliki siłowej jest możliwość przenoszenia bardzo dużych ciężarów, co wykorzystywane jest w wielu dziedzinach przemysłu. Do najpowszechniejszych miejsc zastosowania hydrauliki siłowej można zaliczyć:

  • pompy hydrauliczne – używane w napędach urządzeń mobilnych, do tłoczenia gazów, w podnośnikach, siłownikach, hamulcach, prasach, obrabiarkach,
  • zawory,
  • cylindry hydrauliczne – przeznaczone do podnoszenia dużych ciężarów,
  • silniki hydrauliczne,
  • chłodnice,
  • akumulatory.

Biorąc pod uwagę możliwości hydrauliki siłowej, wykorzystywana jest ona nie tylko do przenoszenia dużych, wręcz ogromnych ciężarów, ale również do pracy z bardzo małymi elementami. Jest to możliwe dzięki niezwykłości siłowników hydraulicznych, które umożliwiają prowadzenie prac z siłą od kilku gramów do nawet kilku tysięcy ton.

Opracowanie:

PLONEX HYDRAULIKA SIŁOWA Dorota Mizera

Warszawa , Przedpole 1

Podziel się