Artykuł sponsorowany Charakterystyka transformatorów probierczych wysokonapięciowych

Charakterystyka transformatorów probierczych wysokonapięciowych

Transformatory to urządzenia, które za pomocą pola elektromagnetycznego zmieniają napięcie energii elektrycznej. Dzięki transformatorom możemy bezpiecznie i wydajnie wykorzystywać energię elektryczną w naszych domach. Oprócz transformatorów energetycznych stosuje się także inne ich rodzaje, bardziej wyspecjalizowane. Przykładem mogą być transformatory probiercze.

Zastosowanie transformatorów probierczych wysokonapięciowych

Transformatory probiercze stanowią źródło wysokiego napięcia, które jest potrzebne do prób i badań w laboratoriach oraz zakładach produkcyjnych. Są używane np. do sprawdzania właściwości i diagnozowania sprzętu elektroizolacyjnego i badania wytrzymałości izolatorów.

Transformatory probiercze dają możliwość badania aparatury wysokiego napięcia z prądem przemiennym – mówi specjalista z Przedsiębiorstwa Badawczo-Wdrożeniowego Intra. – Można też za ich pomocą sprawdzać, czy odzież ochronna rzeczywiście chroni oraz czy sprzęt BHP spełnia normy bezpieczeństwa i zapobiegnie porażeniu prądem podczas pracy z urządzeniami pod napięciem. Etap prób jest bardzo ważny dla bezpieczeństwa osób pracujących z prądem.

To, w jakich zakresach częstotliwości działają transformatory probiercze, zależy w od tego, do czego są wykorzystywane. Najczęściej jest to przedział obejmujący tzw. częstotliwość techniczną, czyli od 40 do 62 Hz. Ponieważ potrzeby różnych podmiotów wykorzystujących transformatory probiercze są odmienne, możliwe jest zarówno nabycie jednego z typowych modeli, jak i wykonanie na zamówienie takiego, którego parametry będą dostosowane do przeprowadzanych prób.

Budowa transformatorów probierczych wysokonapięciowych

Ponieważ transformatory probiercze mają inne zastosowania niż zwykłe transformatory energetyczne, różnią się też od nich budową. Takie same pozostają jedynie elementy odpowiadające za zmianę napięcia elektrycznego. Każdy transformator, także probierczy, składa się z rdzenia ferromagnetycznego, uzwojenia pierwotnego i uzwojenia wtórnego.

Tutaj jednak podobieństwa się kończą. Z uwagi na inne napięcia oraz okoliczności stosowania, transformatory probiercze nie przypominają tych znanych ze stacji trafo.

Transformatory probiercze są przystosowane do pracy krótkotrwałej, w odróżnieniu od transformatorów energetycznych pracujących bez przerwy. Zapewniają dużą przekładnię przy stosunkowo niskiej mocy. Najczęściej są montowane na podstawie wyposażonej w kółka, tak aby można je było przetransportować w dowolne miejsce i tam wykorzystać. Mają kształt dużego cylindra, którego zewnętrzna część stanowi izolację zabezpieczającą osoby pracujące z transformatorem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas