Materiał Partnera Charakterystyka i zastosowanie profili z mosiądzu

Charakterystyka i zastosowanie profili z mosiądzu

Mosiądz, choć znany jest od wielu wieków, wciąż znajduje bardzo szerokie zastosowanie. Pierwotnie ceniony był jako materiał rzeźbiarski, wykonywano z niego również wiele elementów dekoracyjnych, takich jak naczynia, świeczniki. Z czasem zaczęto wytwarzać z niego różne elementy armatury, takie jak rury i zawory. W dzisiejszych czasach wytwarzane z niego profile znajdują zastosowanie przede wszystkim w branży budowlanej i dekoracyjnej.

Charakterystyka mosiądzu

Mosiądz to stop, którego głównymi składnikami jest cynk i miedź, a także ewentualnie śladowych ilości innych pierwiastków, na przykład chromu, cyny, krzemu, ołowiu, czy żelaza. Jeśli mosiądz zawiera wyłącznie cynk i miedź, to niezależnie od ich proporcji (cynk może stanowić od 10 do 45% masy stopu) mówimy o mosiądzach dwuskładnikowych – mosiądze wzbogacane innymi pierwiastkami to między innymi mosiądz ołowiowy oraz mosiądz wysokoniklowy. Wszystkie mosiądze posiadają szereg cech wspólnych, między innymi wysoką plastyczność oraz odporność na korozję. Dlatego między innymi stosuje się je w produkcji elementów o dużym stopniu skomplikowania kształtu oraz narażonych na kontakt z nieprzyjaznym środowiskiem, np. części okrętów i samochodów, aparaturę chemiczną oraz armaturę. Najbliższym nam na co dzień przykładem zastosowania mosiądzu, jest produkcja pieniędzy. To właśnie z mosiądzu bije się w Polsce monety o nominałach 1, 2 i 5 groszy.

Właściwości i zastosowanie profili mosiężnych

Mosiądz wykorzystywany jest również w produkcji profili, które następnie znajdują całkiem szerokie zastosowanie, przede wszystkim w branży budowlano-dekoracyjnej. Przy ich pomocy wykańcza się między innymi stopnie schodów oraz wanny, mogą być wykorzystywane w charakterze ochrony narożników i krawędzi podłóg wykonywanych z okładzin i płytek. Produkty te mają różne kształty – owalne, o kształcie litery L lub Z – co bardzo poszerza możliwości ich zastosowania.

- Zaletą profili mosiężnych stosowanych w celach aranżacyjnych jest to, że można je łatwo poddawać dalszej obróbce – mówi przedstawiciel firmy SSW Skup Surowców WtórnychChodzi tutaj przede wszystkim o obróbkę powierzchni, w celu nadania jej określonego wyglądu. Ale profile są nie tylko estetyczne, ale również trwałe, dzięki czemu nie niszczeją i nie tracą z czasem swego atrakcyjnego wyglądu.

Z tego powodu profile mosiężne mogą być z powodzeniem wykorzystywane również do wykonywania zewnętrznych elementów dekoracyjnych, na przykład ozdoby elewacji, wykańczania tarasów i zadaszeń, ozdobnych szyldów i wielu innych.

Podziel się