Artykuł sponsorowany Budowa turbosprężarki i jej zastosowanie w samochodzie

Budowa turbosprężarki i jej zastosowanie w samochodzie

Konstrukcja układu napędowego każdego samochodu składa się z wielu współdziałających ze sobą podzespołów. Jednym z nich jest turbosprężarka, która ma niebagatelny wpływ na miarodajną pracę silnika. Dzięki niej może działać na bardzo wysokich obrotach, a to z kolei umożliwia szybką jazdę autem. Składa się z dwóch głównych części i odpowiada za dostarczanie tlenu potrzebnego do spalania paliwa. Warto dbać o jej właściwy montaż oraz konserwację.

Budowa turbosprężarki

Główne części urządzenia to turbina (część gorąca, do której dostają się gazy wylotowe z silnika) oraz sprężarka (część zimna będąca elementem układu dolotowego), stąd też pochodzi jego nazwa. Posiada także wirniki, które są ze sobą połączone współdzielonym wałem. Wspomniana wcześniej turbina wprawiana jest w ruch dzięki spalinom i napędza wirniki zamontowane w sprężarce. W ten sposób powietrze pod dużym ciśnieniem dostaje się do silnika, generując doładowanie, czyli większą moc jego pracy. Obydwa komponenty są umieszczone w kadłubach, które kształtem przypominają ślimaki. Inne istotne elementy to: łożyska, pierścienie uszczelniające, a także kanały olejowe.

Ponadto można wyróżnić dwa typy montażu turbosprężarki: BiTurbo oraz TwinTurbo. Pierwszy z nich charakteryzuje się wykorzystaniem dwóch urządzeń w jednym silniku, które wykonują identyczną pracę w tym samym czasie, tj. równolegle. Taki system stosuje się w napędach o bardzo dużych pojemnościach, najczęściej typu widlastego. Pozwala to pokryć zwiększone zapotrzebowanie na powietrze. Drugi rodzaj cechuje zaś użycie dwóch turbosprężarek, ale o różnej wielkości. Mniejsza jest aktywna podczas niskich obrotów silnika, większa zaś stopniowo się załącza, jeśli obciążenie wzrasta.

Działanie turbosprężarki

Tak jak zostało wspomniane wcześniej, napędzanie trubosprężarki odbywa się poprzez gazy wylotowe silnika. Przedostają się one przez wirniki turbiny, a następnie przekazywane są na wirnik sprężarki, która spręża powietrze. Jest ono filtrowane i przekazywane do dolotu. Na samym końcu wydostaje się rurą wydechową na zewnątrz. W nowych modelach samochodów stosowana jest technologia intercooler, dzięki której nagrzane powietrze zostaje schłodzone przed przedostaniem się do komory spalania.

Cel zastosowania turbosprężarki

Przede wszystkim chodzi o zwiększenie mocy silnika spalinowego. Wszystko po to, aby po doprowadzeniu konkretnej ilości paliwa, dostarczyć również odpowiednio dużo powietrza, by mógł zajść proces spalania. I to jest właśnie główny powód, dla którego turbosprężarki są tak istotną częścią układu napędowego samochodu. Stąd tak istotna jest odpowiednia konserwacja tego podzespołu. Warto pamiętać o regularnych przeglądach oraz ewentualnej regeneracji, którą zajmują się profesjonalne warsztaty. Jednym z nich jest serwis turbosprężarek Turbolux, znajdujący się w Borowej. Ponadto dodatkowe efekty zastosowania takiego mechanizmu to ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, jak również zmniejszone zużycie paliwa.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas