Artykuł sponsorowany Budowa siłownika i jego akcesoriów.

Budowa siłownika i jego akcesoriów.

Siłowniki hydrauliczne to mechanizmy, dzięki którym możliwe jest funkcjonowanie bardzo wielu maszyn przemysłowym i budowlanych, między innymi dźwigów, koparek, robotów produkcyjnych. To właśnie siłowniki wprawiają w ruch ich elementy odpowiedzialne za podnoszenie i przenoszenie dużych ciężarów.

Budowa siłownika hydraulicznego

Siłowniki hydrauliczne mogą występować w kilku odmianach. Tym, co je odróżnia od siebie, jest zastosowanie różnych organów roboczych – zdecydowanie najczęściej w tej roli występuje tłok. Siłownik tłokowy posiada korpus o kształcie cylindra – tłok umieszczony w jego wnętrzu otoczony jest uszczelką, która uniemożliwia przedostawanie się płynu hydraulicznego, wprawiającego organ roboczy z ruch z jednej strony tłoka na drugą. Tłok ponadto połączony jest z tłoczyskiem, podłużnym elementem o średnicy mniejsze niż korpus tłok – w trakcie pracy siłownika możemy zauważyć jak tłoczysko, w zależności od kierunku działania urządzenia, wsuwa się lub wysuwa z korpusu. Tłoczysko odpowiedzialne jest za przeniesienie siły w przesuwającego się pod naporem cieczy tłoka na inny element mechanizmu, np. ramię dźwigu. Poza siłownikami tłokowymi czasem stosowane są również nurnikowe, w których organ roboczy oraz tłoczysko posiadają tę samą średnicę i mogą poruszać się tylko w jednym kierunku, oraz membranowe.

Akcesoria do siłowników hydraulicznych

Wśród oferty firm takich Bipromasz, specjalizującej się w budowie siłowników tłokowych, znajdziemy również dodatkowe akcesoria do urządzeń tego rodzaju. Zaliczamy do nich między innymi:

  • Osłony gumowe – występują w postaci osłon prostych lub mieszków, ich zadanie to ochrona siłowników szczególnie narażonych na uszkodzenia, np. poprzez uderzenia podczas załadunku lub przez kamienie uskakujące spod kół pojazdu. Ponadto izolują siłownik od wilgoci, chemikaliów, zapylenia i promieniowania UV
  • Przetworniki zewnętrzne – stosowane są do montażu na siłownikach maszyn mobilnych, szczególnie na siłownikach długich, z dwustronnymi tłoczysko lub do siłowników wspomagania
  • Ucha przegubowe – występują w trzech rodzajach: SN, PRN oraz PRU, w zależności od rodzaju przeznaczone są do montażu w innym miejscu siłownika. Mogą byś stosowanie w siłownikach i konstrukcjach maszyn rolniczych, budowlanych, wiertniczych, przemysłowych i innych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas