Artykuł sponsorowany Budowa i zastosowanie rozdzielaczy hydraulicznych

Budowa i zastosowanie rozdzielaczy hydraulicznych

Układy hydrauliki siłowej pozwalają na wykorzystywanie energii zgromadzonej w cieczy do wykonania pracy, w której potrzebne są duże siły, płynność ruchu oraz możliwość precyzyjnego sterowania. Działanie urządzeń tego typu nie byłoby więc możliwe bez odpowiednich elementów pozwalających na kontrolowanie kierunku przepływu, a tym samym uruchamianie poszczególnych podzespołów wykonawczych – silników lub siłowników.

Jaką funkcję pełnią rozdzielacze i jakie są ich typy?

Rozdzielacze hydrauliczne pozwalają na skierowanie czynnika hydraulicznego do konkretnej części układu, umożliwiając zainicjowanie działania elementu lub przerwanie jego pracy. W zależności od swojej budowy rozdzielacze hydrauliczne mogą oferować skierowanie czynnika do różnej liczby dróg. Dostępne są rozdzielacze dwu-, trzy- i czterodrogowe, a także wersje wielodrogowe. Ze względu na konstrukcję wyróżnia się najpopularniejsze rozdzielacze suwakowe, jak również zaworowe i obrotowe.

W rozdzielaczu suwakowym za zmianę przepływu odpowiada wałek, który przemieszcza się wewnątrz tulei z wydrążonymi wewnątrz kanałami. W zależności od położenia elementy wałka o zmniejszonej średnicy łączą wyloty znajdujące się po przeciwnych stronach tulei, co pozwala na przepływ czynnika. W położeniu nieaktywnym czynnik dopływający z pompy jest kierowany do zbiornika i powraca bezpośrednio do układu. W położeniu roboczym czynnik trafia do przyłącza odbiornika. W zależności od potrzeb liczba dróg i możliwych położeń suwaka bywa różna. W rozdzielaczach zaworowych tzw. gniazdowych, za przepływ odpowiada przemieszczenie kuli, grzybka albo zastawki, która przesłania przyłącza prowadzące do odbiornika. W rozdzielaczach obrotowych otwarcie przepływu następuje w wyniku połączenia doprowadzających czynnik kanałów z przyłączami odbiornika za sprawą otworów wykonanych w ruchomym elemencie, zwykle walcowatym lub stożkowym.

Gdzie korzysta się z rozdzielaczy hydraulicznych?

Rozdzielacze hydrauliczne są niezbędne we wszystkich maszynach i urządzeniach, w których są zainstalowane układy hydrauliczne. Spotyka się je w niemal w każdej maszynie rolniczej od ciągników i kombajnów, aż po maszyny uprawowe i podnośniki. Montuje się je w pojazdach, maszynach budowlanych i leśnych, a także wielu instalacjach stacjonarnych od pras hydraulicznych po przenośniki transportowe. Szeroką ofertę rozdzielaczy hydraulicznych można znaleźć wśród propozycji firmy ROLMET–PLUS. Specjalizuje się ona w układach hydrauliki siłowej, dostarczając rozdzielacze monoblokowe i sekcyjne w różnych wariantach.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas