Artykuł sponsorowany Bezwykopowe metody renowacji i wymiany rurociągów

Bezwykopowe metody renowacji i wymiany rurociągów

Renowacja lub wymiana rurociągów wszystkich rodzajów jest procesem skomplikowanym logistycznie i technologicznie, jednak określone procedury bezwykopowe są najmniej inwazyjnymi technikami, co jest kluczowe zwłaszcza na silnie zurbanizowanych terenach. Brak konieczności zamknięcia dla ruchu danego obszaru miejskiego i naruszenia istniejącej infrastruktury naziemnej i podgruntowej oznacza ogromne oszczędności finansowe. Poniżej omawiamy trzy technologie bezwykopowe pozwalające na szybką i bezproblemową wymianę rurociągów.

Kraking

Metoda krakingu (ang. burstlining, cracking) statycznego jest stosowana w przypadkach gdy średnica nowego rurociągu musi być równa lub większa średnicy istniejącego. Nie ma konieczności przekopywania całej powierzchni na trasie wymienianego przewodu a jedynie ustanowienia wykopu wejściowego i wyjściowego. W wielu przypadkach punktem wyjściowym może być istniejąca studzienka kanalizacyjna. Technologia krakingowa nie przeczyszcza istniejącej instalacji tylko niszczy istniejące rury wprowadzając na ich miejsce nowe. Do środka istniejącego przewodu wprowadza się w punkcie wejściowym głowicę poszerzającą z nożami tnącymi lub kruszącymi na jej przodzie. Od strony wejścia żerdź z głowicą jest napędzana przebijakiem pneumatycznym a następnie przeciągana wyciągarkami o dużej mocy do punktu wyjściowego. Jeżeli istniejący przewód jest wykonany z kamionki lub betonu to jest on kruszony a następnie wbijany w grunt przez głowicę, w przypadku konstrukcji stalowych lub żeliwnych są one rozcinane a potem rozszerzane. Kolejny etap w instalacji krakingowej to przeciąganie nowego przewodu do punktu wyjścia przez hydrostatyczną wciągarkę.

Relining

Jeżeli istnieje możliwość zmniejszenia średnicy przepustowej istniejącego przewodu można zastosować metodę reliningu długiego lub krótkiego. Polega ona na uprzednim oczyszczeniu przewodu a następnie wciągnięciu przez wciągarkę przy otworze wyjściowym nowej rury z tworzywa sztucznego. Zgrzewanie rur do zadanej długości odbywa się na powierzchni a następnie jest ona w całości wciągana do istniejącego przewodu; relining krótki polega na wciąganiu krótkich, około 0,5 metrowych odcinków do przewodu i łączeniu ich pod gruntem za pomocą końcówek mufowych. Specjalista z firmy M.T.J. Piekarscy S.C. zastrzega, że funkcjonalność systemu przy zastosowaniu powyższych zasad inżynierii bezwykopowej może być osiągnięta tylko przy zastosowaniu substancji wypełniających (iniekt) szczelnie wolną przestrzeń pomiędzy powierzchniami starych i nowych przewodów.

Swagelining

Ta metoda bezwykopowych instalacji rurociągów opiera się na podobnej zasadzie co relining, stosowana jest jednak w przypadkach gdy chce się osiągnąć średnicę przepływu nowej rury jak najbliższą istniejącej. Wciągana rura PE jest najpierw umieszczana w specjalnej zwężce redukującej jej średnicę, a po wprowadzeniu jej do istniejącego przewodu zwężka jest luzowana, dzięki czemu nowy przewód ściśle przylega do ścian wewnętrznych starego. Swageling, zwany również metodą ścisłego spasowania, może być stosowany we wszystkich rodzajach przewodów.   

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas