Artykuł sponsorowany Bezpieczeństwo pracy na podnośniku koszowym

Bezpieczeństwo pracy na podnośniku koszowym

Podnośnik koszowy to popularne urządzenie stosowane w pracach na wysokości. Dzięki niemu można szybko, bezpiecznie i wygodnie wykonać wiele prac. Jest nieodzowne w myciu okien na wysokich budynkach, pracach montażowych i remontowych. Zawsze jednak konieczne jest zadbanie o zachowanie odpowiednich środków ostrożności przy jego obsłudze. Dowiedz się, co jest w tej kwestii najważniejsze!

Bezpieczna praca z podnośnikiem koszowym

Każda praca na wysokości wymaga użycia odpowiednich zabezpieczeń. Mają one chronić wykonawców przed wieloma potencjalnymi zagrożeniami, np. wypadnięciem. Z tego powodu urządzenie to musi zapewniać systemy, które zapobiegną takiemu niebezpieczeństwu. Platforma musi być wyposażona w barierki, które montowane są na wysokości ustalonej przepisami BHP. Tego typu urządzenia muszą mieć również krawężnik na wysokości 15 cm, zabezpieczoną bramkę wejściową. Nie bez znaczenia są także jakość samego podnośnika oraz jego regularne przeglądy. Dużą rolę dla bezpieczeństwa odgrywa obsługa podnośnika koszowego i sposób pracy na nim. Osoby znajdujące się na nim muszą przestrzegać wszystkich zasad BHP, np. nie można przekraczać wskazanego przez producenta, dopuszczalnego udźwigu. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo jego użytkowania spoczywa na operatorze.

Stosowane zabezpieczenia w podnośnikach koszowych

Osoby pracujące na wysokości muszą pamiętać o właściwych zabezpieczeniach. Konieczne są kask, rękawice i kamizelka odblaskowa. Do podstawowych akcesoriów zalicza się szelki bezpieczeństwa. Jak wskazują specjaliści firmy EUROMAX, operator powinien dysponować odpowiednią wiedzą, powinien być po specjalistycznym przeszkoleniu. Praca w podnośniku powinna być tak prowadzona, by nie było konieczne wychylanie się. Jeśli działania związane są z montażem, serwisem lub konserwacją infrastruktury elektrycznej, konieczna jest dodatkowa ochrona. Urządzenie musi mieć wówczas odpowiednią izolację na koszu oraz ramieniu. Dzięki temu praca z liniami wysokiego napięcia jest bardziej bezpieczna. Pracownik powinien również mieć kombinezon oraz rękawice ochronne, rękawy elektroizolacyjne, a także drążki izolacyjne. Ważne w takim przypadku jest również to, z jakiego materiału został wykonany sam kosz. Najlepiej, gdy jest to tworzywo, które nie przewodzi prądu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas